مرداد 21, 1401

مصاحبه تلویزیون الغد با الهام یک زن عضو کانون شورشی در ایران

in زنان

کمپین «می توان و باید» با شرکت ۵هزار عضو کانون شورشی در راستای قیام و…
مرداد 21, 1401

نمایشگاه قتل‌عام سال۶۷ در برابر کنگره آمریکا - گزارش تصویری

in جنبش دادخواهی

روز جمعه ۲۱مردادماه نمایشگاهی درباره اسناد قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال۶۷ در برابر کنگره آمریکا…
مرداد 21, 1401

مقاومت ایران حمله به سلمان رشدی در نیویورک، طبق فتوای خمینی و خامنه‌ای را قویاً…

in اطلاعیه ها و فعالیتها

مقاومت ایران حمله به سلمان رشدی در نیویورک، طبق فتوای خمینی و خامنه‌ای را قویاً…
مرداد 21, 1401

برگزاری نمایشگاه قتل‌عام سال۶۷ در برابر کنگره آمریکا + فیلم و عکس

in کنفرانس ها و گردهمایی ها

روز جمعه ۲۱مردادماه نمایشگاهی درباره اسناد قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال۶۷ در برابر کنگره آمریکا…
مرداد 21, 1401

آسوشیتدپرس: حمله به سلمان رشدی پیش از یک سخنرانی در نیویورک

in سیاست

آسوشیتدپرس روز جمعه ۲۱مرداد ۱۴۰۱ نوشت: سلمان رشدی نویسنده‌ای که به‌خاطر کتابش از سوی رژیم…
مرداد 21, 1401

وزارت دفاع انگلستان: انهدام جتهای جنگنده روسیه در پایگاه هوایی ساکی در شبه جزیره کریمه

in خاورمیانه و جهان

وزارت دفاع انگلستان روز جمعه ۲۱مرداد اعلام کرد انفجار اخیر در پایگاه هوایی ساکی روسیه…
مرداد 21, 1401

سخنگوی مجاهدین: طرح دو استانی کردن کرمان برای بهره‌کشی و چپاول

in سخنگوی مجاهدین

سخنگوی مجاهدین به مردم و جوانان دلیر و شورشگر در کرمان: طرح دو استانی کردن…
مرداد 21, 1401

آکسیون اعتراضی ایرانیان آزاده و هواداران سازمان مجاهدین در آرهوس دانمارک علیه سیاست مماشات با…

in فعالیت یاران اشرف نشان

آکسیون اعتراضی ایرانیان آزاده و هواداران سازمان مجاهدین در آرهوس علیه سیاست مماشات با آخوندها…
مرداد 21, 1401

جان بولتون: از دیدگاه رژیم ایران فعالیت‌های تروریستی و ​​ارعاب هسته‌یی «دو روی یک سکه»…

in سیاست

جان بولتون پس از افشای توطئه ترور توسط آمریکا و اعلام پیگرد و دستگیری مزدور…
مرداد 21, 1401

لارنس نورمن: آیا اتحادیه اروپا درباره عواقب ضرب‌الاجل ۱۵اوت در صورت عدم رعایت آن، مصمم…

in سیاست

لارنس نورمن خبرنگار وال استریت ژورنال در اروپا روز ۲۱مرداد درباره ضرب‌الاجل اتحادیه اروپا در…
مرداد 21, 1401

اعتراف به شکست رژیم در موضوع حجاب

in اختناق و سرکوب

روزنامه حکومتی اعتماد آنلاین روز جمعه ۲۱مرداد به‌نقل از محمد اشرفی اصفهانی رئیس سابق هیأت…
مرداد 21, 1401

دختران و جوانان ایران،‌ تشنه‌ی آزادی و برابری

in زنان

روز ۱۲ اوت برابر با ۲۱ مرداد توسط سازمان جهانی یونسکو روز جهانی جوانان نامگذاری…
مرداد 21, 1401

اخبارشامگاهی سیمای آزادی ـ پنجشنبه ۲۰مرداد ۱۴۰۱

in مشروح اخبار سیمای آزادی

https://vimeo.com/738794530
مرداد 21, 1401

جت‌های جنگنده روسیه در کریمه منهدم شدند

in خاورمیانه و جهان

https://vimeo.com/738771431
مرداد 21, 1401

یاران شورشگر در زوریخ ـ فراخوان به محاکمه خامنه‌ای و رئیسی

in فعالیت های یاران شورشگر

https://vimeo.com/738750014
مرداد 21, 1401

عناوین خبرهای ایران و جهان ـ پنجشنبه ۲۰مرداد ۱۴۰۱

in مشروح اخبار سیمای آزادی

https://vimeo.com/738738717
مرداد 21, 1401

آلترناتیو بازی

in طنزهای پیک شادی

https://vimeo.com/738694760
مرداد 21, 1401

نقش امام جمعه‌ها در حاکمیت آخوندی ـ قضاوت با شما

in قضاوت با شما

https://vimeo.com/738684450
مرداد 21, 1401

سیل بزرگ خروش‌های مردم به سوی رژیم آخوندی

in قیام و شورش و اعتراض

https://vimeo.com/738681355
مرداد 21, 1401

تاریخچه ماجراجویی‌های اتمی رژیم

in گزارش های سیاسی

https://vimeo.com/738680512
مرداد 21, 1401

آفساید - #مجاهدین وآلترناتیو یقه درانی تلویزیون من وتو

in طنزهای پیک شادی

https://vimeo.com/738679966

تابلویی که از حماسه تابستان ۶۷ در جریان قتل‌عام زندانیان سیاسی ترسیم شده تابلویی بدیع و دارای تضادی عمیق است. در یک‌سو تماماً فدا و مقاومت تا به آخر را نشان می‌دهد، از سوی دیگر منتهای شقاوت و سفاکیت خمینی و نوچگانش به چشم می‌خورد. گمان نمی‌کنم چنین مواجهه و صحنه‌ای را بشود در گوشه‌ای از تاریخ پیدا کرد. عموماً در طرح موضوع این جنایت در مجامع بین‌المللی میان این رویداد با رویدادهای مشابه هم‌چون جنایت هولوکاست و آنچه در اردوگاه‌های نازی‌ها اتفاق افتاد، تناظر برقرار می‌کنند تا بتوانند بر اساس قوانین و ظرفیتهای حقوقی علیه آن اقامه دعوا کرد و عدالت را در مورد دست‌اندرکاران آن جنایت مهیب اجرا کرد. اما اگر از منظر درک و شناخت مسأله بخواهیم با این شیوه عمل کنیم بدون تردید قادر به فهم این صحنه و تضاد موجود در آن، به‌ویژه شناخت دو سوی این تضاد نخواهیم بود. منظور از بدیع بودن این رویداد به‌معنای این نیست که هیچگاه مقاومتی در برابر شقاوتی صورت نگرفته است. بی‌شک جنایت هولناک هولوکاست را هرگز نمی‌توان از خاطره بشریت زدود و در مقابل نمی‌توان مقاومت پارتیزانهای ایتالیایی و نهضت مقاومت فرانسه و سایر مقاومت ها در برابر فاشیسم را فراموش کرد. در تاریخ ایران نیز هرگز نمی‌توان مقاومت ستارخان و مجاهدانش را وقتی بیرق های تسلیم در همه جا به اهتزاز درآمد و استبداد با مزدوران و قزاقانش که رضاخان هم در میان آنان بود مشروطه را به تعلیق درآورد، از یاد برد. مقاومتی شکوهمند که پرچمهای تسلیم را فروکشید و خلقی را دوباره برای فتح تهران برانگیخت. یا مگر می‌توان مقاومت تا به آخر سردار جنگل را که او هم با رضاخان چنگ در چنگ بود فراموش کرد (و به راستی کدام کانون شورش و مقاومت و نبرد برای آزادی و کدام مبارز و آزادیخواه و روشنفکر برجسته و ملی در آن مقطع را می‌توان نام برد که رضاخان قزاق به رویش اسلحه نکشیده و آنرا به حبس و زنجیر نکشیده باشد؟؛ ستارخان و مجاهدان تبریز، میرزا کوچک خان و مجاهدان رشت، بی‌بی مریم و مبارزان بختیاری، کلنل پسیان، دکتر مصدق، میرزاده عشقی، دکتر ارانی، فرخی یزدی و…). اما آنچه در حماسه ۶۷ توسط مجاهدین سر موضع خلق شد، مقاومتی بود در مداری بسا بالاتر و کمیت و کیفیتی فراتر. و در مقابل هم، شقاوتی که خمینی و دژخیمانش به رخ کشیدند در سطحی مهیب تر از نمونه‌های مشابه بود.
 
مقاومت بی‌نام و نشان 
شهید مجاهد خلق اشرف رجوی در مورد آنچه که در ۳۰خرداد ۶۰ و روزهای پس از آن اتفاق افتاد گفت: "جهان خبردار نشد بر مردم ایران چه گذشت". این توصیف کامل موقعیتی است که مجاهد خلق در آن به مقاومت دست زد. در بی‌نام نشانی مطلق. حتماً تصاویر دختران میلیشیای مجاهد خلق نوجوان را که در تظاهرات بزرگ ۳۰خرداد بازداشت شده بودند و همان شب، بی‌محاکمه و بی‌آن که حتی نام خود را به دژخیمان داده باشند اعدام شده بودند، در صفحه اول روزنامه اطلاعات رژیم دیده‌اید. رژیم با چاپ آن تصاویر از خانواده‌های شهیدان خواسته بود برای تحویل پیکر آنها به دادستانی مراجعه کنند. و احتمالاً فرمانهای کشتار در خیابان و قتل به فجیع‌ترین شکل را که رفسنجانی و گیلانی و سایر نوچه‌گان خمینی همان روزها صادر می‌کردند را شنیده‌اید. رژیم در آن مقطع به‌طور علنی اعلام می‌کرد که در حال ارتکاب جنایت علیه بشریت است، اما ظاهراً لغزهای حقوق‌بشری به مسأله ایران که می‌رسید محو می‌شد. از این‌رو بود که مجاهدین با عکس شهیدان به دست بر سر هر کوی و برزن و میدان و خیابان در شهرهای اروپا واقعیت هولناکی را که دولتها در گنجه اغماض گذاشته بودند با افکار عمومی مردم کشورهای اروپایی در میان می‌گذاشتند. به‌گفته شاهدان به‌طور شبانه‌روزی در زندانها مجاهدین دسته‌دسته به جوخه اعدام سپرده می‌شدند اما جهان حتی نظاره‌گر بی‌طرف هم نبود بلکه دنبال چانه‌زنی برای ادامه منافع پیشین در رژیم پهلوی بود. در این موقعیت"تنها"، که اشرف شهیدان به تمام و کمال آنرا توصیف کرده بود، مجاهدین عیار مقاومت و فدا را بالاتر می‌بردند. هر چه دژخیم جنایت و شقاوت می‌کرد، مجاهدین سقف بالاتری از مقاومت را نشانه می‌گرفتند. برای آنها اهمیتی نداشت که کسی ارزش مقاومت و فدای آنها را بداند یا نداند. مهم نبود که جهان صدای آنها را بشنود یا نشنود. شاخص تنها آرمانی بود که بی‌توجه به تأیید و تکذیب اضداد مقاومت و شرکای داخلی و خارجی خمینی، پیوسته با مقاومت و فدا می‌بالید و گسترش می‌یافت. آرمانی که با حجره‌های دو نبش کاسبکارانه سیاسی در تضاد کامل است. در این آرمان ارزش‌ها بر اساس سهم‌خواهی مقام و منصب و سود و منفعت تعریف نمی‌شود، در اینجا ارزش به فدای بی‌نام و نشان است. از مجاهدی نقل می‌کنند که هنگام دستگیری نامی غیر از نام خود را به شکنجه‌گران داده بود تا شناسایی نشود و افراد مرتبط با او و اطلاعاتی که داشت لو نرود و سال‌هایی هم که در زندان بود به همین نام اشتباهی او را می‌شناختند از این‌رو چون خانواده‌اش از زندانی بودنش بی‌خبر بودند هیچگاه ملاقات کننده هم نداشت و در جریان قتل‌عام ۶۷ سربدار شد و هنوز کسی نمی‌داند او که بود. این پرداخت بی‌نام و نشان را فقط می‌توان در ارزشهای آرمان مجاهدین فهم کرد.
 
کهکشان بی‌نشانهای ۶۷
زمانی‌که اشرف شهیدان آن تعریف را در مورد جنایات سال۶۰ ارائه کرد، هنوز شقاوت و سفاکیت رژیم خمینی به نقطه بلوغ خود نرسیده بود، هنوز خمینی به مرحله صدور فرمان نسل‌کشی پا نگذاشته بود و هنوز چفت و بست زد و بندهای ارتجاعی استعماری سیاست مماشات محکم نشده بود. در سال۶۰ خمینی و نوچه‌گان و گزمگان شقاوت‌پیشه‌اش برای هر جنایتی گردن افتخار فراز می‌کردند و به شرارت هایشان می‌بالیدند و ابایی از اعلام رسمی آن نداشتند. با تفاخر پیوسته خبر اعدام‌های جمعی مجاهدین را در روزنامه‌هایشان منتشر می‌کردند. اما در تابستان تب دار ۶۷ نه از آن اعلان علنی خبری بود و نه کوچکترین خبری از آن قتل‌عام شنیع. سیاست ارتجاعی استعماری هم به نقطه تثبیت رسیده بود و قطعاً دیگر جهان نه تنها خبردار نمی‌شد بلکه جلوی خبردار شدن افکار عمومی را هم می‌گرفت و کاملاً در موضع انکار قرار داشت. اکنون موقعیت کاملاً تغییر کرده بود. این‌که می‌گویم آنچه در ۶۷ گذشت، کاملاً بدیع است ناظر به این ویژگی هاست. مجاهدینی را در نظر بگیرید که عموماً دارای احکام حبس قطعی هستند و برخی که اصلاً حکمشان تمام شده و قاعدتاً باید آزاد شوند. ناگهان آنها را به صف می‌کنند و به اتاقی می‌برند و آنها را در عرض چند دقیقه در برابر این انتخاب می‌گذارند: یا مجاهد میمانی و بر سر دار می‌روی، یا هویتت را و آرمانت را زیر پا می‌گذاری و تهی می‌شوی و زنده می‌مانی. مجاهدی که از نسل میلیشیای سال۶۰ است و حامل همان آرمان با شاخص فدای بی‌چشمداشت است در این دوراهی کدام را باید انتخاب کند؟ اینجا دو دستگاه به سراغ هر کسی که در این موقعیت قرار می‌گیرد، می‌آید. یکی به‌اصطلاح حساب و کتاب عقلانی یا همان عقل معاش که می‌گوید وقتی جهان گوشهایش را گرفته و رویش را برگردانده و تن‌دادن و وادادگی ارزش است مقاومت و مرگ تو چه سودی دارد؟ از عجله و شتاب رژیم هم که مشخص است همه چیز در نهایت مخفی‌کاری است پس صدای تو از درهای بسته و بی‌منفذ این اتاق که فقط چند مجری مرگ و اعدام در آن حضور دارند و از وکیل و رسانه خبری نیست، به کسی در بیرون زندان، به خانواده‌ات و حتی به هم‌بندانت که بیرون در همین اتاق صف کشیده‌اند نمی‌رسد. پس این پافشاری و مقاومت چه حاصلی خواهد داشت؟ می‌توانی همین جا تهی بشوی و زنده بمانی. اینها روضه‌های عقل معاش و حساب و کتابهای کاسبکارانه است که می‌خواهد بابت هر کاری اجرتی و دستمزدی طلب کند. اما عقلانیت دیگری هم هست که کاملاً منطبق با منطق تکامل است. این عقلانیت همان آرمانی است که فدا را رمز بقا می‌داند و برخلاف حساب و کتاب کاسبکارانه، برای هر کاری که در مسیر آرمان انجام می‌شود و هر مقاومتی که در این راه صورت می‌گیرد طلب اجرت نمی‌کند. این ساحتی است که دیگر عقل معاش از کار می‌افتد. اینجا حساب و کتابهای سخیف و توجیهات بی‌مایه بی‌ارادگی و تسلیم در برابر عناصر شرور معنای خود را از دست می‌دهد. چون سرنوشت این حساب و کتابها وضع رقت‌بار کسانی چون «مزدور نفوذی» و جانورانی شبیه او خواهد بود. اینجا همه‌اش اراده و آزادی است. مجاهدی که در برابر این دوراهی قرار می‌گیرد یا باید به آرمانش که عین اراده و آزادی است پشت کند و زنده بماند، یا باید تهی از اراده و آزادی شده و هم‌چون برده‌ای تسلیم به عنصر شر و دشمن آزادی کرنش کند و زنده ماند. همه این بحثها و انتخاب بین یکی از دو گزینه تنها در چند ثانیه باید انجام شود. کل این جلسه چند دقیقه بیشتر نیست. مجاهد خلق در برابر یک دادگاه با فرآیندهای حقوق‌بشری انسانی که قرار ندارد. دادگاه دژخیم حمید نوری از قاتلان ۶۷ نیست که ۹۰ جلسه فرصت فکر کردن و بررسی داشته باشد. او در اتاق مرگ قضاییه جلادان در برابر جلادان نشسته که پاسخ این پرسش را همان لحظه می‌خواهند. او در اتاقی نشسته که چند قدم آن‌طرف‌تر در یک سالن، در حالی که او در حال صحبت با جلادان هیأت مرگ است، دوستانش بر سر دار هستند و سایرین هم در این صف ایستاده‌اند. پس او باید در لحظه انتخاب کند. لحظه بدیع ۶۷ اینجاست. مجاهد خلق سر موضع آرمانی‌اش می‌ایستد و تجسم آرمانش می‌شود. او آرمانش یگانگی و آزادی است و لحظه‌ای برای ماندن بر سر آن موضع تردید نمی‌کند و چند دقیقه بعد بر بالای دار شقاوت، او دیگر به‌قول زنده یاد دکتر منوچهر هزارخانی، خود آزادی است. او فرصتی ندارد که برای پرسش هیأت مرگ پاسخی دست و پا کند، اساساً او نیازی به فرصت هم ندارد. پاسخش بدون تردید و قاطعانه است. او مجاهد سر موضع می‌ماند. او ساخته و پرداخته همان آرمانی است که میلیشیای سال۶۰ را ساخت. او شکل گرفته با آرمانی است که معلم و آموزگارش، فرمانده ارتش آزادیبخش ملی ایران و رهبر مقاومت مسعود رجوی، خودش عینیت همین آرمان است. لابد سخنان مسعود رجوی را در جمع مجاهدین شنیده‌اید که در توضیح فدای بی‌چشمداشت به آنها می‌گوید "وعده ما خاوران". این را کسی می‌گوید که بیش از نیم قرن برای آرمان یگانگی و آزادی تمام‌عیار جنگیده و از طوفانها و تهمت ها و توطئه‌ها و بی‌مهریها و شکنجه‌ها عبور کرده است. 
 
اثبات رمز بقا در فدا
در لحظه‌ای که مجاهد سر موضع راه فدا را انتخاب می‌کند، جایی که چشم‌اندازش را فقط خودش می‌بیند، ساحتی که از هر حساب و کتاب و طلبکاری و اجرت خواهی تهی است و نفرین و آفرینها بی‌اثر است، سوداگران، این انتخاب را چه بسا که شماتت کردند و آنرا نفله شدن دانستند. اما در ۳۴ سالی که از آن حماسه و آن انتخابها و فدا ها گذشته ببینید که به راستی بقای کدام دسته ضمانت شد. کدام انتخاب راه به سوی آینده باز کرد؟ فدای مجاهد سر موضع کدام بن‌بست‌ها را شکست و آن آرمان را به کجا رساند؟ آیا بقای مجاهد سر موضع در شورشگران و اشرف‌نشانها و تغییر تعادل‌قوای بین‌المللی به نفع مردم ایران و خاک مال کردن سیاست شرم‌آور مماشات، در ارتش آزادیبخش ملی و بارزتر از همه کانون‌های شورشی مشهود نیست؟ آرمانی که میلیشیای سال۶۰ و مجاهد سربدار ۶۷ را بر سر موضع نگهداشت، امروز کانون‌های شورشی را هم بر سر موضع مجاهدی نگه‌داشته است. همان رزمندگان بی‌نام و نشانی که به دور از هیاهو و نمایشهای رسانه‌ای و لاف و گزاف پوچ و خودنماییهای مجازی، در میدان واقعی نبرد می‌جنگند و کابوس رژیم خون‌ریز ولایت فقیه شده‌اند. لابد خبر ایستادگی و مقاومت کانون‌های شورشی در زندانهای رژیم را شنیده‌اید. بگذریم که مافیای رسانه‌ای ارتجاعی استعماری بسیاری از زندانیان مجاهدین و اعضای کانون‌های شورشی را بایکوت خبری می‌کنند اما همین تعدادی هم که خبرشان می‌آید حقیقتاً غرور آفرین است. نسلی نو که در اتاق های شکنجه و بازجویی در بیدادگاه‌های رژیم تهاجم می‌کنند و با دفاع سر موضع، دژخیمان را زیر پا می‌گذارند. این ماندگاری و بالندگی در مجاهدین که اکنون جهانی را فرا گرفته، به همان اتاق های دربسته هیأت مرگ و دفاع مجاهدین سر موضع وصل می‌شود. و اگر امروز کورسویی از عدالت در مورد آن جنایت هولناک در سال۶۷ نمایان شده، مسیر اجتناب‌ناپذیری است که آرمان آزادی و یگانگی که مبتنی بر منطق تکامل است پیش پای عدالت و حقیقت می‌گذارد و آنها را از مخفیگاه عناصر ضد آزادی و عدالت بیرون می‌کشد.
دکتر بهروز پویان کارشناس علوم سیاسی از تهران 

رمز و راز راهگشایی‌های مقاومت ایران از زبان استاد فولادوند - راز تاثیرگذاری مجاهدین…

من سخنرانی مایک پنس را چندین بار مطالعه کردم. ایشان می‌گوید که افتخار بزرگی است برای…

انسان‌ها را در کشوهای مختلف نگذاریم! - راز تاثیرگذاری مجاهدین خلق چیست؟ (قسمت دوم)…

در این دبستان فکری که به باورمان دو فیلسوف عمل‌گرای بزرگ نماینده‌اش هستند، مسعود و مریم.…

مجاهدین خلق چگونه وجدان‌های آزادیخواه را بر می‌انگیزند؟ - راز تاثیر گذاری مجاهدین خلق…

راز تاثیر گذاری مجاهدین خلق چیست؟ (قسمت اول) دکتر عزیز فولادوند به باور من سیاست عرصه…

میرزا جهانگیرخان صوراسرافیل، چهره تاثیرگذار انقلاب مشروطه - مجله صوراسرافیل؛ انعکاس اعتراضات و خواسته…

یکی روزنامه‌های تأثیرگذار مشروطیت ایران مجله صوراسرافیل بوده است. شروع این مجله به مدیریت میرزا جهانگیرخان…

نگاهی کوتاه به جنبش زنان در ایران - جنبش زنان در ایران با چه…

جنبش زنان ایران چگونه شکل گرفت؟ و چگونه توانست زنان را از کنج اندرونی‌ها به مدرسه…

ایران در جنگ حداکثر، علیه دیکتاتوری! - نگاهی کوتاه به رویارویی با دیکتاتور در…

انقلابیون و آزادیخواهان واقعی یک سرزمین در هر کجای این زمین خاکی که باشند قلبشان برای…

حجاب اجباری و سرکوب زنان مبارز - چرا دستگاه سرکوب روی موضوع حجاب متمرکز…

سرکوب زنان در رژیم آخوندی مقوله جدیدی نیست، این مساله از روزی که این آخوندها بر…

دوران جاودانی دیکتاتورها به پایان رسیده است! - به مناسبت سالمرگ رضا خان پهلوی…

قدرت زیاد دیکتاتور با خودکامگیش درهم می‌آمیزد و نهایتاً قدرت کامل که نصیبش شد، تماسش با…

آدولف رضاخان از زبان احمد شاملو!

ترسیم دیکتاتوری رضاخان در شعر ستاره آسمان ادب ایرانhttps://youtu.be/xEJk-qbKZFA با صدای احمد شاملو؛ «قصیده برای انسان…

ایران؛ آلترناتیو واقعی، ویژگی‌ها و ضمانت‌ها‍! - نگاهی به آخرین تحولات مربوط به ایران!…

به قلم عبدالرحمن گورکی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی به دنبال دو سفر مهم و تاریخی مایک…

آغاز فصل تهاجم در پرتو قیام مردم ایران - نگاهی به آخرین تحولات مربوط…

به قلم عبدالرحمن گورکی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی در رابطه با ایران، سال ویژه‌یی را پیش…

نقطه وحدت دو دیکتاتوری علیه قیام‌های مردم ایران - نگاهی به صحنه سیاسی اجتماعی…

به قلم عبدالرحمن گورکی مهابادی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی در شرایط کنونی که دیکتاتوری حاکم بر…

ایران جای دیکتاتوری نیست! - نگاهی به صحنه سیاسی- اجتماعی امروز ایران (۲)

به قلم عبدالرحمن گورکی مهابادی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی جریانی تحت نام «سطلنت‌خواهی!» در ایران، موهوم…

ای قزاق روحت شاد!

این روزها کدخدا و ملای ده و ژاندارم هر سه تا به نقطه رضا رسیدند! نه…

قیام‌های مردمی و تکاپوی رژیم حاکم علیه آن! - نگاهی به صحنه سیاسی اجتماعی…

به قلم عبدالرحمن گورکی مهابادی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی آنچه بیش از هر چیز دیگر موجب…

اسماعیل محدث: موضع‌گیری برآمدِ شجاعت یا نشان فرصت‌طلبی

در سیاست موضع‌گیری صریح و به هنگام از اصول اولیه محسوب می‌شود. این‌گونه موضع‌گیریها، در فرای…

ماهواره روسی ولایی!

ماهواره‌ای که از روس پرتاب در فضا شد در دولت و ولایت ولوله‌ای بپا شد «خیام»…

حمید معاصر: مسئولیت ما در برابر شبکه‌های ترور و جاسوسی

یک بررسی ساده داده‌های اطلاعاتی و امنیتی به‌دست‌آمده از ”بریده مزدوران” در دادگاه آلبانی، ابعاد جدیدی…

تنگه را گر پُر نسازی از خروش، بر نمی‌آید صدا از کوه‌سار - جمشید…

تنگه را گر پُر نسازی از خروش بر نمی‌آید صدا از کوه‌سار «جمشید پیمان» گفت هستی…

ولایت فقیه؛ کانون الیگارشیِ فاسد سیاسی و اقتصادی

ساختار حاکمیت ولایت فقیه با انحصارگراییِ همه‌جانبه در هیأت یک الیگارشی سیاسی ــ اقتصادی بارز می‌شود.…

گسترش و رشد فزاینده فقر در ایران، ارمغان حاکمیت ملایان

رفاه جامعه تحت تأثیر سیاست‌های خرد و کلان مملکت است و از آن‌جایی که اقتصاد در…

گرد و خاک برای پوشاندن شکست و بن‌بست

پس از استقرار دولت بایدن در کاخ سفید، ولوله‌ای در نظام آخوندی به‌راه افتاد و کارگزاران…

پیام معرفی «سه قوای ماکت» در فریاد بازنشستگان

روز سه‌شنبه ۱۸مرداد بازنشستگان تأمین اجتماعی حین تجمع‌شان در شهر شوشتر، شعاری را فریاد زدند که…

لاکچری شدن خوراکی‌ها و سونامی سوء‌تغذیه در ایران

فاصلهٔ عظیم طبقاتی بین دهک‌های جامعهٔ ایران، یکی از آثار شوم حاکمیت ناجمهوری آخوندی است. بنا‌به‌اعتراف…