مشروعیت مقاومت ناشی از چیست؟ عزیز فولادوند- قسمت اول
 مشابهت‌های مقاومت در ایران و اوکراین
در بامداد روز پنجشنبه ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ برابر با ۵ اسفند ۱۴۰۰ چرخش بنیادین در سیاست بین‌المللی بلکه در نوع نگاه انسان مدرن به مقولاتی مثل مقاومت، سلاح، مقاومت مسلحانه، کرامت انسانی و ارزش‌های بنیادین عصر روشنگری بوجود آمد.
این چرخش یک چرخش بسیار بنیادین است و ما وارد جهان نوینی شدیم.
ما باید ویژگی‌ها، پارامترها و شاخص‌های این عصر جدید را بهتر درک بکنیم.
واقعیت این است که اگر ما برگردیم و سلسله‌‌‌ای از دلایل و پارامترهایی که این جنگ را تقدیر کرد را بررسی کنیم این کمکی به ما نخواهد کرد.
به هرحال هوش و ذکاوت زیادی نیاز ندارد اگر ما بخواهیم در تقابل روسیه و منافع غرب وارد شویم و آنالیز بکنیم که چه عواملی جنگ را بوجود آورده است. در بهترین حالت ما زیر خرواری از تحلیل‌ها و فاکت‌ها خودمان را مدفون می‌کنیم و موضوع اصلی را فراموش می‌کنیم.
 موضوع اصلی به باور من برجسته شدن «مقوله مقاومت» در این عصر و در این دوران است. ما هم به صفت پشتیبانان جنبش مقاومت ایران باید ببینیم که چه چیزی را می‌توانیم از این جهان نوین که واردش شدیم استخراج کنیم که در نبردمان با ملایان ما را یاری بکند.
 
مقاومت و خیابان‌هایی پر از کوکتل مولوتف
آن‌چه که به اوکراین برمی‌گردد ما‌ می‌بینیم که شهرهای زیبا دیگر وجود ندارند.
ماریوپل دیگر تبدیل به تلی از خاک شده و به خاطره‌ها سپرده شده. ولی در کنار این صحنه‌های دهشتناک و دلخراش، در میان آتش و دود و انفجارهای وحشتناک ما پیرزن‌ها و پیرمردهایی را‌ می‌بینیم که اسلحه بدوش به میدان‌ها می‌شتابند.
ما زنان و مردانی را‌ می‌بینیم که تا پاسی از شب گذشته کوکتل مولوتوف تهیه می‌کنند و سبد سبد خیابان‌ها را مملو از کوکتل مولوتوف‌ها کردند.
ما بچه‌هایی را‌ می‌بینیم که در خیابان در کنار پدر و مادرشان با آموزش تاکتیک‌ها و سنت‌های مبارزاتی مشغول هستند.
ما زن‌هایی را‌ می‌بینیم که آزادانه از خانواده دل کندند و به سنگر مقاومت پیوستند.
ما فردی فلج را‌ می‌بینیم که با یک پای آهنی اسلحه ژ۳ اش را درآغوش گرفته و ندای مبارزه تا پیروزی در این نبرد با استبداد را سر می‌دهد.
صحنه‌هایی بسیار انگیزاننده درقلب اروپا رخ می‌دهد؛ دختران زیبای اوکراینی قرار بود مدل‌های صنعت مد در اروپا بشوند. قرار بود که فرهنگ کالایی تمامی شرافت و کرامت انسانی را له کند. قرار بود در زیر بمباران تبلیغات شرکت‌های چند ملیتی کرامت انسانی برای همیشه له بشود.
قرار بود که مقولات و واژه‌های عمیق عصر روشنگری مثل «کرامت انسان» و «ارج نهادن به مقاومت در مقابل ستم» برای همیشه دفن بشود.
ولی دیدیم که نه. نشد. مقاومت همچنان به عنوان «خون جاری دوران» در تمامی زندگی بشریت به عنوان یک اصل نهادین، به عنوان یک اصل وجود شناسانه و هستی شناسانه دوباره پا به عرصه وجود گذاشت.
درس اوکراین برای مقاومت ایران
 لذا برای جنبش مقاومت ما درس‌های بسیاری را به همراه داشت.
فاکتورهایی مثل رهبری، حالا ما می‌توانیم در واقع در دنیای خودمان به تجزیه و تحلیل شخصیت رئیس جمهور اوکراین بپردازیم ولی کمک‌مان نمی‌کند. آنچه که مهم است حضور رهبری در صحنه است.
او حضور دارد و دارد این مقاومت را هدایت می‌کند. ما در اوکراین صحنه‌هایی را می بینیم که برای ما تداعی کننده ارزش فداکاری، فدا، قربانی و گذشت است.
در اوکراین شاهد هستیم که نقاشان و هنرمندان نقاشی‌های آوانگارد خودشان را به حراج گذاشتند که بتوانند هزینه‌های مقاومت را تامین کنند.
 
ما شاهد هستیم که یک مکانیک قایق‌بادی چگونه کشتی بانو آناستازیا را با تمام تجهیزاتش غرق کرد ما شاهد هستیم که یک تفنگدار دریایی چگونه با عملیات بسیار متهورانه خودش پل ارتباطی با جزیره کریمه را منفجر کرد و جان شیرین خودش را هدیه آزادی مردمش کرد.
هدیه این نبرد یعنی نبرد با استبداد کرد. ما شاهد هستیم که دختر جوان ۱۹ ساله‌‌‌ای به اسم نیکا به عنوان تک تیرانداز چگونه دانه به دانه سربازان مهاجم را مورد هدف قرار داد و قهرمان ملی مردم اوکراین شد باید یک نقاش یا موزیسین یا رمان نویس جدید درعصر ما ظاهر بشود که بتواند این صحنه ها را ثبت بکند.
احیای ارزش‌ها در جامعه اروپا
خوشا به حال ما که الان در عصر تکنیک این صحنه‌ها ثبت می‌شود.
اینجوری نیست که دیگر تاریخ نویسی غیر دقیق صورت بگیرد.
الان واقعیت وجود دارد و می‌توانیم شاهد این صحنه‌ها باشیم.
از جنگ جهانی دوم به بعد، در دهه‌ی ۵۰ به ویژه دو نوع دید دو نوع نگرش و دو نوع فرهنگ زیر پوست جامعه اروپا در جریان بوده. از یک طرف فرهنگ مبارزاتی و فرهنگ عصر روشنگری و از طرف دیگر، فرهنگی که کارتل‌های بین‌المللی به تمام جامعه اروپا و جامعه غرب تزریق می‌کردند؛ فرهنگ مصرف، فرهنگ خودخواهی، فرهنگ تکبر. فرهنگ جامع اتمیزه شده بود.
جامعه را اتمیزه کردند. من در آلمان زندگی می‌کنم.‌ می‌فهمم از چی دارم حرف میزنم. در واقع در‌ طرف نگاه روشنگری، صف طولانی از نویسندگان، شعرا، رمان نویسان، جنبش‌های مدنی، جنبش‌های مردمی همیشه در جریان بود تا این فرهنگ عصر روشنگری را از هجوم فرهنگ کالایی نجات بدهد ولی موفق نشده بود.
به عنوان یک فرهنگ مغلوب همچنان در کنار فرهنگ غالب، یعنی در کنار فرهنگ مد و فرهنگ مصرف وجود داشت. در هیچ فلسفه‌‌‌ای در هیج مکتب فلسفی‌‌‌ای ما سراغ نداریم که به این سرعت یک تز خودش را اثبات بکند.
اما فرهنگ عصر روشنگری و فرهنگ مقاومت در کمتر از ۹۰روز خود را در صحنه اوکراین اثبات کرد.
بنابر این، هنوز فرهنگ کرامت انسانی هست. هنوز مقولات و ارزش‌هایی و دستگاه ارزشی چون مقاومت در مقابل بی عدالتی، مقاومت در مقابل ظلم و ستم مقاومت به عنوان یک فرهنگ نهادینه شده در قاره اروپا وجود دارد و برای دیگران درسهای فراوانی را به ارمغان آورده است… ادامه دارد
مشروعیت مقاومت ناشی از چیست؟ عزیز فولادوند – قسمت دوم
مقاومت مردم اوکراین چه تجربه‌‌‌ای را زنده کرده است؟
آن چه در پی می‌آید قسمت دوم گفتگویی است که با دکتر عزیز فولادوند جامعه‌شناس و اسلام شناس ایرانی انجام شده است.
با توجه به نگاه نو و تازه ای که در دیدگاه ایشان در مورد مقوله مقاومت مطرح شده است، توجه شما را به ادامه این گفتگو جلب می کنیم:
مقاومت یک مقوله فلسفی است!
من سیاست را عرصه فراخی برای بررسی مقوله مقاومت نمی‌بینم.
سیاست عرصه بسیار تنگی است برای بررسی مقوله مقاومت. مقاومت یک مقوله فلسفی است. یک مقوله هستی شناسانه و وجود شناسانه است.
این را توضیح می‌دهم اگر مقاومت را این طوری بفهمیم، اگر نقطه عزیمت آن ‌را این گزاره بگذاریم، اگر گرانیگاه بحث را این طوری بفهمیم، که باید هم همینطوری باشد، به باور من ما به یک‌باره با عنصر انسانی مواجهیم، با روانشناسی فردی مواجهیم.
در پی آن با موضوعاتی مثل مسئولیت، اختیار، آزادی و پویش، بالندگی، تصمیم برای تغییر جهان مواجه می‌شویم. بعد به مقولاتی مثل ایمان نزدیک می‌شویم. به هرحال ایمان موتور مقاومت است.
به چرخش ایمانی مواجه می‌شویم. با جنبش درونی فرد مواجه می‌شویم.
یعنی مقوله مقاومت ما را با یک بحث فلسفی درگیر می‌کند، با یک مقوله وجود شناسانه و هستی‌شناسانه دست به گریبان می‌شویم.
یعنی اگر ما این موضوع را بفهمیم‌، می‌بینیم که در زیر سلطه شر در ایران، بسیاری از  مفاهیم دقیقا مثل اروپا له و لورده شده. اگر ژان پل سارتر می‌گوید که من مقاومت می‌کنم، پس هستم، می‌بینیم که این یک موضوع هستی شناسانه است.
انسان، هستی خودش را نه با مصرف بلکه با مقاومت رقم می‌زند. اگر در کرانه‌های دور تاریخ، یک رهبری مذهبی می‌گوید انما الحیات عقیده و جهاد، دارد همین موضوع اومانیستی و انسانگرایانه را منتقل می‌کند.
 
درباره؛ ارزش های مقاومت بیشتر بخوانید
مشروعیت مقاومت ناشی از چیست؟ عزیز فولادوند- قسمت اول
بازسازی ارزش‌های مبارزاتی
با همین نگاه هست که مقاومت ما در عرض این چهل سال گذشته حداقل از سال ۱۳۶۰ به این ‌طرف با تأسی به این آموزه‌های انسان‌شناسانه و وجود شناسانه وارد یک نبرد سرنوشت ساز با ملایان شد و ارزش‌های نوینی را در جامعه ما خلق کرد.
یا دوباره باز تولید کرد. یا اینکه این ارزش‌ها را دوباره زنده کرد. حالا تمامی مکاتب فلسفی و نظریات سیاسی به مقوله مقاومت پرداختند از فروید تا گرامشی، از کارل اشمیت تا فوکو به یک نوعی با مقوله مقاومت درگیر بودند. مقوله مقاومت و قدرت مقاومت اصولا در این دستگاههای فلسفی یک وظیفه اخلاقی است. یک فرمان اخلاقی است. یعنی انسان به محیط اطرافش حساسیت نشان می‌دهد و ندا می‌دهد. به این فرمان اخلاقی وارد می‌شود که این جهان را تغییر بدهد.
حالا تمامی تاکتیک‌ها و شیوه ها و سنت مبارزاتی که ما داشتیم از سنت طلاق و ازدواج بخواهیم اسم ببریم، تا ترک خانواده، تعریف جدید از عواطف خانوادگی، رها‌کردن لذت‌های شیرین زندگی برای به ارمغان آوردن همه لذایذ شیرین زندگی برای مردم و … تمامی این سنت‌های مبارزاتی که در مقاومت ما بسیار برجسته بود.
یا گذشت از جان و مال و خانواده و بچه‌ها. حالا می‌بینیم که این ارزش‌ها در مقابل چشمان ما دوباره در قاره اروپا دارد بازتولید می‌شود.
ولی به ما ایراد می‌گیرند که ما خشونت‌گرا هستیم! چرا ما وارد مقوله مقاومت با این تیزی با ملایان میشویم؟ چرا بانوان ما، چرا خواهران ما از عزیز‌ترین دلبستگان خود برای مقاومت گذشتند؟
دلسوزی برای فرزندان مجاهدین که الان هر کدام جوانان برومندی هستند که اینها به جبهه نبرد فرستاده شدند. اینها ایراداتی است که به مقاومت ما گرفته می‌شود.
درو کردن خرمن انقلاب؟
 جالب این است که یکی از دوستان آلمانی من پاسخ زیبایی به من داد. البته پاسخ ایشان برای خود من آشنا بود. گفت: شما به خاطر اینکه اولا مسلمان هستید، ثانیا شما انقلابی هستید، می‌خواهید چیزی را تغییر بدهید.
ثالثا شما با ملایان درگیر هستید.
می‌خواهید یک چرخش بسیار بنیادین در جامعه خودتان ایجاد کنید.
از همه مهم‌تر شما می‌خواهید این چرخش را در ایران ایجاد بکنید. ایران قلب خاورمیانه است.
خاورمیانه از نظر ژئو پلتیک قلب جهان است. شما با موضوعی درگیر هستید که به خوشایند بسیاری نخواهد بود. مماشات‌گرانی که الان در مقابل مقاومت اوکراین تکریم می‌کنند، تعظیم می‌کنند و برای فشردن دست رهبر مقاومت اینها به اوکراین تشریف می‌برند، همین مماشات گران مقاومت ما را در خاورمیانه قفل کرده بودند.
ولی الان در مقابل چشمان بهت زده آنها در قلب اروپا مقاومتی مسلحانه در جریان است.
تمامی ارزشهای عصر روشنگری را که همه این مماشات گران بویژه کارتل‌های بین‌المللی به نابودی کشانده بودند، این ارزش‌ها دارد در اوکراین دوباره زنده می‌شود.
ما باید به این نقطه برگردیم. وظیفه ما این است. البته هیچوقت نمی‌توانیم ادعا کنیم که به یک‌باره می‌توانیم خرمن انقلاب را درو بکنیم و حق عدالت را از تاریخ بستانیم.
ولی آنچه که هست ما باید بر علیه قانون حاکم بشوریم و هر موقعیت و هر شکافی را به یک دریچه بزرگی تبدیل بکنیم که مسیحا از آن دریچه عبور بکنند.
این را می‌گویند لحظات وضعیت اضطراری.
پاسخ مجاهدین به این وضعیت اضطراری پاسخی بسیار روشن، قاطع و قانع کننده بوده. از قرآن عاریت می‌گیرم این پاسخ را: و اصْبِرْ عَلى‌ ما يَقُولُونَ وَ اهْجُرْهُمْ هَجْراً جَمِيلًا 
آیه بسیار زیبایی است. سوره المزمل آیه ده می‌گوید که و اصْبِرْ عَلى‌ ما يَقُولُونَ صبر بکن حوصله بخرج بده نسبت به آن چیزی که برعلیه تو می‌گویند.
نسبت به آن تبلیغاتی که برعلیه تو می‌کنند نسبت به آن پروژه‌های شیطان سازی که بر علیه تو براه انداختند، ولی صبر تنها کافی نیست و هجرت بکن هجرت در زبان عربی معانی زیادی دارد.
دوری بکن! هجرت بکن کناره بگیر! چشم پوشی بکن دست رد بزن تبری بجوی، اینها کافی نیست.
ولی هجرتی زیبا و جمیل پر جلال و جبروت.
سوال این است که آیا هجرت مجاهدین، دوری گزیدن مجاهدین، نه گفتن مجاهدین به این رژیم، یک نه گفتن پر جلال و جبروت تا امروز نبوده که تاریخ ما را واقعا رقم زده این مقاومت پر شور را در واقع خلق کرده…
مشروعیت مقاومت ناشی از چیست؟ عزیز فولادوند – قسمت پایانی
آن چه در پی می‌آید قسمت سوم و پایانی گفتگویی است که با دکتر عزیز فولادوند جامعه‌شناس و اسلام شناس ایرانی انجام شده است.
با توجه به نگاه نو و تازه‌ای که در دیدگاه ایشان در مورد مقوله مقاومت مطرح شده است، توجه شما را به ادامه این گفتگو جلب می‌‌کنیم:
ما این تجربه را حتی درکشورهای اروپایی هم داریم. یعنی هر نیروی سیاسی، هر حزب نهادینه شده سیاسی بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا و حتی در آلمان همیشه به سنت مبارزاتی زمان خودش حواله می‌دهد.
من یک مثال می‌زنم؛ حزب سوسیال دمکرات آلمان در جمهوری وایمار، اینها یک سنت مبارزاتی خیلی سترگی دارند.
در رایشتاک آلمان در جمهوری آن موقع آدولف هیتلر یک طرح و یک لایحه‌‌‌ای را به مجلس ارائه داده بود بنام تفویض اختیارات تام فراقانونی به هیتلر یعنی همین ولایت فقیه. ولایت مطلقه فقیه.
در آن زمان یک فراکسیون کوچک ۹۴ نفره حزب سوسیال دمکرات در مقابل این اختیارات فرا قانونی قرار گرفت.
در آن سخنرانی بسیار انگیزاننده اتو ولز رئیس فراکسیون وقت، وی گفت: شما می‌توانید آزادی ما را بگیرید. شما می‌توانید اموال ما را مصادره کنید. شما‌ می‌توانید جان ما را بگیرید. ولی ما اجازه نمی‌دهیم شما شرافت و کرامت ما را بگیرید. سیاست‌مداران آلمانی معتقدند که این سخنرانی و این مقاومت باعث محبوبیت کنونی حزب سوسیال دمکرات آلمان بعد از ۶۰ سال شده.
می‌خواهم به سنت مبارزاتی برگردم. این سنت مبارزاتی، این مقاومت است که مشروعیت می‌آورد. آرایی که همین الان حزب دمکرات مسیحی و سوسیال دمکرات کسب می‌کنند و در صندوق‌های رای برای‌شان می‌اندازند، فقط و فقط بخاطر مقاومت این دو حزب در دوران حکومت نازیسم هیتلری بوده است.
همین مثال را ما در فرانسه سراغ داریم در مورد  ژنرال دوگل. همین مثال را هم ما در جنگل‌های کوبا سراغ داریم محبوبیت فیدل کاسترو یا چه گوارا از کجا آمده بود از یک سنت مبارزاتی گذشته.
 
مارک خشونت طلبی به مقاومت
ببینید اصولا لفظ نافرمانی مدنی یک لفظ نامتجانس و بدقواره است.
این واژه اصلا در زبان‌های دیگر وجود ندارد. این واژه در ذهن متبادر می‌کند که یک نفر فرمان می‌دهد و یک نفر نباید فرمان ببرد.
فرمان اصولا یک نهاد ارباب رعیتی هست. در زبان آلمانی ما چنین ترمی نداریم. در زبان آلمانی چیزی داریم به عنوان شجاعت مدنی.
نافرمانی مدنی یک ترکیب واژه‌‌‌ای بد قواره است. نمی‌شود که فرمانی را پذیرفت و بعد در کنارش مدنیت را پذیرفت. به همدیگر اصلا نمی‌خورد. مثل دستگاه ولایت فقیه است.
لذا اگر ما تازه این را هم بپذیریم که نافرمانی مدنی خوب است، گویا ما در یک دستگاه و ساختار مدنیت داریم زندگی می‌کنیم که به ما اجازه اعتراض می‌دهد. به ما اجازه نافرمانی می‌دهد.
اگر هم چنین باشد خب در هیچ جای تاریخ ایران ما شاهد این گستردگی و وسعت از اعتراضات و به اصطلاح نافرمانی‌های مدنی تا امروز نبودیم. نتیجه چه شد؟
نافرمانی مدنی یا اینکه شجاعت مدنی و اعتراضات زمانی جواب می‌دهد که اولا در یک سیستم دمکراتیک باشد. آن سیستم دمکراتیک بردبار باشد. تسامح و خرد‌گرا و عقلانیت داشته باشد. قانون بفهمد و بعد با نمایندگان معترضان صحبت بکند.
بنشینند در یک کنش و واکنش دراز مدت به یک طرح برسند. بعد طرف مقابل حاضر باشد تغییراتی در ساختار خودش بدهد. بودجه فراهم بکند برای بررسی و جواب دادن به مطالبات مردم.
گوش شنوایی برای مقاومت پیدا نمی شود؟
 فرض کنید نمایندگان معلمان یک سری خواسته‌ها دارند. این خواسته‌ها باید برآورده بشود.
روحانی گفته بود شما بروید بایستید در خیابان اعتراض بکنید. گویا مردم بیکارند و می‌خواهند بروند در خیابان سیگار بکشند. قهوه بنوشند و برگردند بیایند خانه.
وقتی که شما به اعتراض مدنی دست می‌زنید، باید طرف مقابل بپذیرد. نمایندگان شما را بپذیرد. آماده باشد ظرفیت و گنجایش داشته باشد که تغییر ساختار بدهد.
به مطالبات شما در یک اداره، در یک کارخانه و در یک نهاد رسیدگی کند. خود بخود‌ می‌بینی که اصلا چنین چیزی وجود خارجی ندارد.
اگر قرار بر اعتراض باشد که حدود ۴۰ سال است مردم دارند تظاهرات می‌کنند. اعتراض می‌کنند.
معلمان اخیرا در ۵۰ شهر به خیابان رفتند. کدام نهاد حکومتی حاضر شده با اینها وارد مذاکره بشود؟
لذا همه ما خشونت طلب نیستیم. ما می‌خواهیم همه راه‌های مسالمت‌آمیز طی بشود و طی شده است. این صحنه‌هایی که الان شما‌ می‌بینید چه چیزی هست؟ جز اینکه اسلحه حمل می‌کنند؟ ژ۳ حمل می‌کنند. نارنجک حمل کردند. جایی را آتش زدند. رژیم دیگر در ظرفیتش نیست. من باورم این است که رژیم در واقع حتی منافع خودش را هم دیگر تشخیص نمی‌‌دهد. به یک روان پریشی دچار شده است. یعنی صم و بکم. یعنی اصلا متوجه نیست.
در روانپزشکی وقتی کسی با واقعیت غریبه می‌شود. دیگر نمی‌فهمد واقعیت چی هست.
ما‌ می‌توانیم این فرد را به عنوان خطر برای خودش و خطر برای جامعه به بخش روان پزشکی در بسته کلینک حواله بدهیم.
ایشان تا زمانی که تحت درمان قرار بگیرد اجازه نداشته باشد آنجا را ترک کند.
به خاطر اینکه از واقعیت دور شده است. رژیم الان از واقعیت هم دور شده. حتی منافع خودش را هم دیگر تشخیص نمی‌دهد.
در این بحبوحه‌ گرانی، دراین بحبوحه فشارها، اینها طرح کنترل فضای مجازی را می‌ریزند. یعنی حتی نمی‌داند که برای حفظ منافع خودش باید چکار بکند.
مقاومت، عمل خشونت بار نیست
اینهایی که معتقدند که مجاهدین به خشونت می‌گرایند، بیایند اول اثبات بکنند که رژیم منبع خشونت نیست. رژیم منبع خشونت است. رژیم منبع بیدادگری است. مردم در زیر فشار خشونت رژیم له شدند. خشونت نهادینه شده.
مثالی بزنم؛ یک کارمند بانک خانمی را با وضع بسیار فجیعی با لگد از بانک بیرون می‌کند که فیلمش هم در فضای مجازی هست. اینها به ما می‌گویند شما نافرمانی مدنی بکنید.
بله این خانم نافرمانی مدنی کرده. فرض کنیم اعتراض کرده، رئیس بانک یا این فرد مورد توبیخ قرار بگیرد، حتی حاضر باشد با یک دسته گل به منزل این خانم برود و از او عذر خواهی کند. حتی حاضر است خسارت مادی پرداخت بکند. آیا مسأله تمام شده است؟
من در ورای این کنش ستم اجتماعی‌ می‌بینم. من در ورای این کنش یک نوع نگاه انسان شناسانه و هستی شناسانه‌ می‌بینم. یک نوع ستم نهادینه شده‌ می‌بینم. یک نوع توهین به کرامت انسانی‌ می‌بینم.
بحث یک فرد نیست. بحث یک نمونه نیست. بحث این است که کل سیستم به طور ساختاری خشونت را ترویج کرده ‌است. خشونت را در تمامی سپهرهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ما.
سوال نهایی این است که خب در مقابل این رژیمی که تا دندان مسلح است و حاضر نیست به هیچ مطالباتی هم پاسخ بدهد. وقتی پیرمردی گلایه می‌کند از وزیر بهداشت این مملکت و می‌گوید همسرم فلان دارو را ندارد، می‌گوید برو مالش بده! خب باید در مقابل این نوع تفکر، این نوع نگاه به انسان، نگاه به مردم و نگاه به کرامت انسانی چگونه برخورد کرد؟
در واقع کنه مسئله این است که شما به ما می‌گویید که بگذارید شما را شکنجه بکنند. بگذارید که شما را بکشند.
بگذارید اموال شما را غارت بکنند. بگذارید به فرزندان شما در شکنجه گاه‌ها تجاوز کنند. بگذارید خانه‌های شما را خراب کنند. بگذارید به شما ترحم کنند، این در واقع مفهوم به اصطلاح نافرمانی مدنی است.
شما دارید دست رژیم را برای کشتار بیشتر برای خشونت بیشتر باز می‌کنید. از طرفی خشونت همیشه زایده نظامی است که اقتدار سیاسی را در چنبره خودش گرفته.
مماشات گران همین را می‌گویند در این چهل سال مماشات‌گران می‌گویند از خودتان دفاع نکنید! شما به خشونت می‌گرایید.
شما هستید که جامعه را به حالت انفجاری بردید! ولی همیشه سوال این بوده که اگر قرار بر این باشد که ما کرامت انسانی خودمان را، آزادی و دمکراسی را به جامعه برگردانیم، راه حل چی هست؟
 شما به ما راه حل نشان بدهید. شما پیشنهاد بکنید مردم که شب و روز در خیابان‌ها فریاد می‌زنند اعتراضات‌شان را فرموله کردند. تمامی زندانیان سیاسی ما کدام یک از زندانیان سیاسی ما به خشونت گراییدند؟ مگر اینها همه فعالیت مدنی نمی‌کردند؟
کامیونداران، معلمان، کارگران، کشاورزان، دانشجویان، بازاریان و گرسنگان اینها با مدنی‌ترین نوع برخورد با حاکمیت تا الان حتی در شعارهایشان هم مواظب هستند که گویا طرف مقابل جری نشود.
هیچ راهی برای ما نمی‌ماند جز اینکه قیصر را به هر وسیله ممکن از اسب پایین بکشیم. این همان کاری است که در اوکراین مشروع است و دارد انجام می‌شود. و از آن حمایت می شود. ما هم حرفی جز مقاومت نداریم.
خرداد 17, 1401

چشم انداز سرنگونی در پیوند مردم و مقاومت ایران

in مقالات

by Resistance Sites

نقشه مسیر قیامهای مردمی تا سرنگونی دیکتاتوری به قلم عبدالرحمن گورکی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی در کنار کندی یا قطعی خط اینترنت در برخی نقاط ایران که در هفته‌های اخیر شاهد آن بودیم، رئیس رادیو فرهنگ رژیم می‌گوید «شرایط نظام کاملاً امنیتی است» و به…
خرداد 17, 1401

رضا شاه؛ اطلاعیه من حکم می‌کنم! - جستجوی روح رضا شاه در کالبد تاریخ!…

in مقالات

by Resistance Sites

جستجوی روح رضا شاه در کالبد تاریخ! (قسمت اول) نظام‌های سیاسی حاکم بر جامعه یکی از چالش برانگیزترین مباحث سیاسی در جهان سوم است. در دنیای غرب که دستگاه سیاسی به ثبات رسیده، نوع نظام سیاسی چندان مورد اختلاف و چالش نیست. اما در این…
خرداد 17, 1401

رهبر مقاومت ایران؛ باید به هر قیمت انقلاب کرد!

in مقالات

by Resistance Sites

مساله امروز هم انقلاب کردن است رهبر مقاومت ایران مسعود رجوی در حمایت از شهرهای بپاخاسته جنوب پیامی منتشر کرد. شبانگاه پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ مردم شهرهای خرمشهر، بهبهان، بندرعباس و شاهین شهر به حمایت از مردم داغدار آبادان برخاستند. مردم این شهرها با برگزاری…
خرداد 17, 1401

قیام های مستمر و سرنوشت محتوم دیکتاتوری مذهبی

in مقالات

by Resistance Sites

خامنه ای در آبادان دستور شلیک به مردم داغدار را صادر کرده است خامنه‌ ای و حکومتش هنوز از شوک قیام گرسنگان در شهرهای جنوب خارج نشده بودند که از۲ خرداد ۱۴۰۱ درگیر رویارویی دیگری با مردم شدند. روز ۲خرداد ریزش برج‌ دوقلوی متروپل زمینه‌ساز…
خرداد 17, 1401

اسماعیل محدث: حکایت اصلاح طلبی و قضیهٔ استحاله، حکایت سلطنت‌طلبی و قضیهٔ روحش شاد

in مقالات

by Resistance Sites

در عصر معاصر مبارزات مردم ایران برای به دست آوردن حقوقشان، بعد از جنبش تنباکو آغاز شد. این جنبش برای اولین بار برای قشر نسبتاً وسیعی از مردم خودآگاهی، می‌توان و باید، ایجاد کرد و در ایران آغاز قرن بیستم میلادی واژهٔ «ملت»، به‌عنوان اجتماعی…
خرداد 17, 1401

هادی محسنی: کارزار افشای قضائیه رژیم ولایت‌فقیه در راستای سرنگونی

in مقالات

by Resistance Sites

"ولی ما از روز نخست گفتیم که ارتجاع را با انقلاب اشتباه نگیرید. فریب نخورید و نگذارید کلمه ذبح شود. هر چه بر سر ما آمده از ارتجاع است، نه از انقلاب". (مسعود رجوی ۵ خرداد ۱۴۰۱) سرنگونی یک رژیم استبدادی برای کسب آزادی و…
خرداد 17, 1401

حسن حبیبی: روابط دژخیم حمید نوری و مزدور نفوذی ایرج مصداقی

in مقالات

by Resistance Sites

محاکمه دژخیم حمید نوری به پایان رسید و در روز ۱۴ جولای حکم دادگاه اعلام خواهد شد. روشن شدن همه ابعاد دستگیری این دژخیم و محاکمه او اما، نیاز به بررسی و زمان بیشتری دارد. در بین خطوط نوشته یا نانوشته این محاکمه حقایق ناگفته…
خرداد 17, 1401

زینت میر هاشمی: دیکتاتوری نکبت‌بار ولایت‌فقیه، محصول دیکتاتوری رضاشاهی است نه نتیجه عمل تلاشگران…

in مقالات

by Resistance Sites

ترویج و تبلیغ شعارهای محدود و یا با برنامه‌ریزی از قبل، به نفع دیکتاتوری رضاشاه و نوه‌اش، چه از سر نادانی باشد، چه از سر تنفر به رژیم و یا از سر عدم آگاهی به جنایات دیکتاتوری سلطنتی پهلوی، دقیقاً به استمرار حکومت‌های دیکتاتوری در…
خرداد 17, 1401

کاظم مصطفوی: در تیارت ماست خوری کریم شیره‌ای های عاقا چه می‌گذرد

in مقالات

by Resistance Sites

چه شده که حضرات به فکر «تقدس زدایی از حنیف نژاد» افتاده‌اند. از شهادت حنیف تا امروز نزدیک به نیم قرن می‌گذرد و اگر آن بوده باشد که این نعش های سیاسی می‌گویند چه جای بحث و کنفرانس و گفتگو؟ قاعده مسابقه فرح انگیز ماست…
خرداد 01, 1401

مشروعیت مقاومت ناشی از چیست؟ عزیز فولادوند

in مقالات

by Resistance Sites

مشروعیت مقاومت ناشی از چیست؟ عزیز فولادوند- قسمت اول مشابهت‌های مقاومت در ایران و اوکراین در بامداد روز پنجشنبه ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ برابر با ۵ اسفند ۱۴۰۰ چرخش بنیادین در سیاست بین‌المللی بلکه در نوع نگاه انسان مدرن به مقولاتی مثل مقاومت، سلاح، مقاومت مسلحانه،…
خرداد 01, 1401

دیدار مایک پمپئو از اشرف۳ مقر اصلی اپوزیسیون ایران چه معنایی دارد؟

in مقالات

by Resistance Sites

چرا خامنه‌ای حق دارد از این دیدار عصبانی و آشفته باشد؟ روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا در دولت ترامپ وارد آلبانی شد و به دیدار رزمندگان آزادی در اشرف۳ شتافت. از آقای پمپئو در ورود به اشرف ۳ استقبال…
خرداد 01, 1401

نظرسنجی غیرعلمی با اهداف سیاسی - دکتر حسین سعیدیان و دکتر کاظم کازرونیان

in مقالات

by Resistance Sites

دکتر حسین سعیدیان، پروفسور و مدیر برنامه انفورماتیک، دانشگاه کانزاس، آمریکا دکتر کاظم کازرونیان، پروفسور و رئیس دانشکده مهندسی، دانشگاه کانتیکت، آمریکا پیشگفتار نظرسنجی گروه موسوم به "گمان". از جهات مختلف قابل‌تأمل است. هم منشأ و خاستگاه این گروه و چگونگی تأمین مالی آن، هم…
خرداد 01, 1401

حسین داعی الاسلام: هول شد و دستش خورد! فرار به جلو دیرهنگام پس از…

in مقالات

by Resistance Sites

هول شد و دستش خورد! فرار به جلو دیرهنگام پس از دو سال در مورد ایمیل‌های حمید نوری حمید نوری «دستش میخوره به ایمیل من... ‌ و بعد این هول می‌کنه که چی شد اینا؟‌ ۲۸ ثانیه بعد یک ایمیل برای من میاد، سفید. چون…
ارديبهشت 31, 1401

باز انتشار مقاله دکتر زری اصفهانی فقید در باره فردی بنام ایرج شکری به…

in مقالات

by Resistance Sites

اندرباب موجودات متا مرفوز شده - نوشته زری اصفهانیباز انتشار مقاله دکتر زری اصفهانی فقید در باره فردی بنام ایرج شکری به خاطر لاطائلات او درباره زنده یاد دکتر منوچهر هزارخانی احتمالا خوانندگان این مطلب ، کتاب متامرفوزیس فرانتس کافکا را خوانده باشند . کتاب…
ارديبهشت 10, 1401

خیزش سراسری معلمان ایران؛ نماد جامعه آماده انفجار

in مقالات

by Resistance Sites

این روزها ما شاهد تحرکات اعتراضی کارگران، کارمندان بازنشسته دولت، معلمان و مالباختگان و سایر اقشار جامعه در ده‌ها شهر در سراسر کشور هستیم. در سال گذشته، خامنه ای انواع اقدامات را برای کنترل جامعه ناآرام ایران انجام داد. وی با به کارگیری تاکتیک‌هایی مانند…
ارديبهشت 10, 1401

اوج گیری مقاومت مردمی؛ پایان خامنه ای را نوید می‌دهد؟

in مقالات

by Resistance Sites

ایران سرزمین اعتراضات مستمر روز دوشنبه ۵ اردیبهشت مردم دلیر و آزاده یاسوج با مقاومت جانانه خود مانع از بازداشت یک معلم آزاده به نام علی حسن بهامین شدند. درپی مقاومت مردم و معلمان در برابر وحشیگری سپاه پاسداران، آنان ابتدا عقب نشستند و دست…
ارديبهشت 09, 1401

گسل‌های اجتماعی کلیت نظام را نشانه گرفته‌اند

in مقالات

by Resistance Sites

تنها پس از گذشت چند هفته از پایان جشن‌های نوروزی شاهد هستم که گسل‌های اجتماعی یکی پس از دیگری قدبلند کرده و دیکتاتوری ولی‌فقیه را به چالشی دیگر برای عدالت، آزادی، نان و حداقل‌های معیشتی کشانده‌اند. این وضعیت انفجاری در حالی است که به دستور…
ارديبهشت 09, 1401

فضای مجازی و فضای حقیقی؛ اختناق فرو می پاشد!

in مقالات

by Resistance Sites

اپوزیسیون در حال کیش و مات کردن حکومت به نظر می‌رسد حکومت ولایت فقیه در روزهای آغازین سال ۱۴۰۱بیش از هر زمانی دیگر دریافته است که هم در فضای مجازی و هم در فضای حقیقی یعنی کوچه و خیابان در محاصره مردم به جان آمده…
ارديبهشت 09, 1401

توّرم در ایران و تأثیرآن بر روی اقتصاد و معیشت مردم (قسمت دوم) -…

in مقالات

by Resistance Sites

دلایل کاهش عرضه یا افزایش تقاضا که باعث ایجاد تورم می‌شود افزایش عرضه پول، چاپ اسکناس بدون پشتوانه (مازاد بر رشداقتصادی یک کشور)، عمده‌ ترین علت توّرم است. زمانی که حجم پول در حال گردش با عرضه خدمات و کالاها تناسب نداشته باشد، توّرم به…
ارديبهشت 09, 1401

توّرم در ایران و تأثیرآن بر روی اقتصاد و معیشت مردم (قسمت اول) -…

in مقالات

by Resistance Sites

قبل از اینکه بدانیم توّرم چیست باید کمی با معنای آن آشنا شویم. معنای لغوی توّرم، ورم کردگی و یا بادکردگی است؛ امّا، درعلم اقتصاد منظوراز توّرم، افزایش غیرمتناسب سطح عمومی قیمتها و کاهش قدرت خرید مردم است. طبق نظریه‌‌های مختلف اقتصادی، تعریف‌های متفاوتی از…
ارديبهشت 03, 1401

دکتر منوچهر هزارخانی، استادی بزرگ با دشمنانی کوچک

in مقالات

by Resistance Sites

همه آدم‌ها بزرگ می‌شوند، اما عده کمی به بزرگی می‌رسند در سال ۱۳۸۳ یک شب نشسته بودم و برنامه ارتباط مستقیم را از شبکه سیمای آزادی تماشا می‌کردم. میهمان برنامه دکتر منوچهر هزارخانی بود و با توجه به اینکه از یک سال و نیم پیش…
ارديبهشت 03, 1401

ولایت فقیه؛ آمیزه ای از فقر، سرکوب و تروریسم

in مقالات

by Resistance Sites

رویکرد حکومت ولایت فقیه در دیپلماسی دیپلماسی به طور کلی به معنای گفتگو و تلاش برای دستیابی به توافق بر اساس آداب و رسوم و مقررات و معاهدات بین المللی و منافع متقابل کشورها و تلاش برای یافتن زمینه های مشترک برای افزایش ضریب منافع…
ارديبهشت 02, 1401

براندازی صورت مسئله روز ایران

in مقالات

by Resistance Sites

براندازی و ترفندهای حکومت ایران برای منحرف کردن تضاد اصلی در حال حاضر در ایران و صف‌آرایی بین مردم و حکوت ولایت فقیه، اصلی‌ترین موضوع دو قطبین این معادله براندازی حکومت ولایت فقیه می‌باشد اما حکومت ولایت فقیه با توسل به ترفندها و حربه‌های مختلف…
فروردين 30, 1401

سرنگونی نظام ؛ از حرف تا عمل - به قلم جمشید پیمان

in مقالات

by Resistance Sites

گفت : نتیجه‌ی نظر سنجی از یک میلیون ایرانی ساکن ایران را دیده ای؟ گفتم: نه، نظر سنجی در چه موردی بوده و چه نتیجه ای داشته ؟ گفت :نود درصد خواهان سرنگونی‌اند! گفتم: سرنگونی کی و چی؟ گفت: سرنگونی نظام جمهوری اسلامی! گفتم: مبارک…
فروردين 30, 1401

تمرکز جهانی روی نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران

in مقالات

by Resistance Sites

طی کمتر از یک ماه حکومت ایران از جانب معتبرترین مراجع متهم شده استنقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران پدیده تازه‌ای نیست. اما آن چه که جدید است توجه و تمرکز جهانی روی نقض فاحش این حقوق در ایران است. دیر زمانی بود که مقامات…
فروردين 30, 1401

فصل اعتراض؛ سال ۱۴۰۱ و صدای فرو ریختن زنجیرهای اختناق

in مقالات

by Resistance Sites

اوج‌گیری اعتراضات مردمی از آغاز سال علامت خوبی برای خامنه ای نیست! از یکی از بزرگان نقل شده است: «در سرزمینی که سایه آدم‌های کوچک بزرگ شود، در آن سرزمین آفتاب در حال غروب است». در ایران به زنجیر کشیده ما نیز سایه آدم‌های کوچک…
خرداد 17, 1401

احضار روح پادشاهی که قد مهمان را اندازه تختش می‌برید (طنز سیاسی)

in طنز سیاسی

by Resistance Sites

خدمت یکتای گاو، از مدحت صد شاه به پادشاهی خوابگاه طلائی گرانقیمتی داشت که تختخواب…
خرداد 17, 1401

میرزا کوچک خان جنگلی چهره درخشان تاریخ ایران

in چهره های ماندگار

by Resistance Sites

میرزا یونس معروف به میرزا کوچک خان جنگلی (متولد ۱۲۵۷ شمسی-درگذشته‌ی ۱۱ آذر ۱۳۰۰ شمسی)…
خرداد 17, 1401

بیماری آبله میمونی چیست؟

in دانستنی ها

by Resistance Sites

آبله میمونی «Monkeypox» بیماری نادرعفونی واگیردار از ویروس آبله میمون است و شبیه به آبله…
خرداد 17, 1401

فناوری جدید ارسال ماهواره به فضا بدون نیاز به موشک

in دانستنی ها

by Resistance Sites

یک شرکت آمریکایی به نام اسپین‌لانچ که در زمینه فناوری‌های ماهواره‌ای و فضایی کار می‌کند…
خرداد 17, 1401

فرابشر بودن؛ سهیل عربی و غلامرضا خسروی؛ کوششی صادقانه در مسیر انسانیت و دشواری‌های…

in مناسبت ها

by Resistance Sites

سهیل عربی، غلامرضا خسروی را فرابشر نامیده بود یعنی کسی که به قیمت از دست…
خرداد 17, 1401

غلامرضا خسروی؛ آخرین فایل صوتی منتشر نشده قبل از اعدام + ویدئو

in مناسبت ها

by Resistance Sites

راز استواری و پایمردی شهید غلامرضا خسروی از زبان خودش زندانی سیاسی غلامرضا خسروی در…
خرداد 17, 1401

سلام فرمانده، تلاش اطرافیان احمق و لباس جدید خامنه ای (طنز سیاسی)

in طنز سیاسی

by Resistance Sites

سلام فرمانده، همایشی که یاد آور داستان لباس جدید پادشاه است! سلام فرمانده؛ حتما که…
خرداد 17, 1401

ژاندارک یا دوشیزه اورلئان قهرمان ملی و فرمانده مشهور فرانسه

in چهره های ماندگار

by Resistance Sites

ژاندارک، انسانی‌ که به خاطر اعتقاداتش۵۰۰ سال قبل، در برابر دشمنان میهنش ایستادگی نمود. به…
خرداد 17, 1401

چشم انداز سرنگونی در پیوند مردم و مقاومت ایران

in مقالات

by Resistance Sites

نقشه مسیر قیامهای مردمی تا سرنگونی دیکتاتوری به قلم عبدالرحمن گورکی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی…
خرداد 17, 1401

سم اژه ای خطرناکتر است یا عقرب! (طنزسیاسی)

in طنز سیاسی

by Resistance Sites

روزی از کنار بیمارستانی می‌گذشتم، تابلوی هشدار دهنده کنار درب بیمارستان نظرم را جلب کرد.…
خرداد 17, 1401

چرا به خمینی دجال می‌گویند؟

in تحلیل سیاسی

by Resistance Sites

«دجال» به چه معناست؟ تعریف دجال در روایات مختلف. دجال از «تدجیل» به معنای «پوشاندن»…
خرداد 17, 1401

خمینی؛ مردی که هزار سال در تولد خویش تاخیر داشت!

in تحلیل سیاسی

by Resistance Sites

خمینی ضد بشر، (روح الله خمینی) در سال ۱۳۲۰ هجری قمری (۱۲۷۹ شمسی) در خمین…
خرداد 17, 1401

در گسترده ترین تسخیر سامانه‌های شهرداری تهران چه اتفاقی افتاد؟

in گزارش ها

by Resistance Sites

زاکانی بلافاصله به متصدیان انفورماتیک آماده باش صد در صد داد خبرگزاری‌های بین المللی و…
خرداد 17, 1401

نقش شمخانی در فاجعه متروپل آبادان چه بود؟

in تحلیل سیاسی

by Resistance Sites

رابطه علی شمخانی با عبدالباقی چیست؟ در روزهای اخیر حادثه ناگوار متروپل مردم آبادان و…