همه آدم‌ها بزرگ می‌شوند، اما عده کمی به بزرگی می‌رسند
در سال ۱۳۸۳ یک شب نشسته بودم و برنامه ارتباط مستقیم را از شبکه سیمای آزادی تماشا می‌کردم. میهمان برنامه دکتر منوچهر هزارخانی بود و با توجه به اینکه از یک سال و نیم پیش ارتش آزادیبخش سلاح‌ها و زرهی‌ها را تحویل نیروهای ائتلاف داده و در اشرف تجمع نیرو کرده بود، کنجکاو بودم که ببینم این رفیق دیرینه شورایی، در پاسخ به پرسش‌های هم‌میهنان در این رابطه چه چیزی می‌گوید.
پاسخ کوتاه دکتر هزارخانی به سوالی دشوار
از قضا هم‌وطنی در میانه برنامه تماس گرفت و سئوالی را مطرح کرد که برای خودم هم پاسخ آن چندان ساده و روشن نبود. وی از دکتر هزارخانی پرسید که چرا مجاهدین و شورای ملی مقاومت با سایر نیروهای دیگر ائتلاف نمی‌کنند؟
چرا همه با هم جمع نمی‌شویم که این رژیم آخوندی را سریع‌تر سرنگون کنیم؟ وقتی پرسش تمام شد و نوبت پاسخ گویی فرا رسید، دکتر هزارخانی با خونسردی تبسمی کرد و به بیان بسیار ساده و با لحنی آمیخته به طنز گفت: «آخر دنیای انسانی کمی با دنیای ریاضی تفاوت می‌کند و برخلاف دنیای ریاضی که ۲ بعلاوه ۲ میدهد ۴، در دنیای انسانی برخی اوقات وقتی انسان‌ها با هم جمع می‌شوند، از هم کم می‌کنند». بعد هم با خنده‌ای کوتاه این سخنان را به پایان بردند و برنامه ادامه یافت.
پاسخ آنقدر ساده اما ژرف بود که مرا تا دقایقی دیگر به خود مشغول داشت. در شگفت بودم که چطور ایشان یک مسئله پیچیده سیاسی و انسان‌شناسانه را به این سادگی و اختصار برگزار کرد.
البته این مهم که جمع شدن انسان‌ها اگر براساس وحدت بر سر اصول مورد توافق نباشد، تنها منجر به هدر رفتن زمان و انرژی خواهد شد، مسئله‌ای بود که شورای ملی مقاومت پس از سالها چشیدن وحدت‌ها و جدایی‌های مختلف تجربه کرده بود و سخنان آقای هزارخانی یک نظریه دارای پشتوانه عمل بود.
اما پی بردن به عمق و حقانیت همین مسئله هم برای من سال‌ها طول کشید. همچنین خیلی برایم جای تأمل داشت که چگونه برخی آدم‌ها قادرند موضوعات پیچیده را بصورت ساده و به قول معروف «جویده» تحویل مخاطب بدهند.
 
قله حماقت در انسان‌ها
به تازگی کتابی به نام «دوباره فکر کن» از آدام گرنت، نویسنده و استاد دانشگاه پنسیلوانا در آمریکا را می‌خواندم. وی استاد روانشناسی سازمانی است که در واقع شاخه‌ای از روانشناسی است که اصول روانشناختی را در سازمان‌ها پیاده می‌کند.
در این کتاب نویسنده توضیح داده است که چگونه وقتی آدمی در زمینه‌ای شروع به کسب علم و تخصص می‌کند، ابتدا بطور خودبخودی بر روی «قله حماقت» میرود. همان که ما در فارسی می‌گوییم «نفر روی برج عاج نشسته» و گمان می‌کند که همه چیز را می‌داند.
اما زمانی که بطور واقعی به عمق قضایا نگاه می‌کند، هر چه بیشتر جلو می‌رود و علم را تعمیق می‌نماید، نادانی و ناآگاهی بیشتر خود را کشف می‌کند و در نهایت به تواضع و خشوع میرسد. بسیاری موارد از خودم سراغ داشتم که بر برج عاج رفته و برای پنهان کردن حفره‌های ادراک خود به گنده‌گویی و استفاده از الفاظ پیچیده روی آورده‌ام.
طی سالیان آموختم که بیان ساده و روان مطالب،‌ بیشتر بر عمق و پختگی گوینده دلالت دارد و آن روز آقای هزارخانی این درس بزرگ را به من آموخت، بدون اینکه حتی من کلماتی برای جمع‌بندی فهم خود داشته باشم.
بعد از وفات ایشان به دنبال انعکاس و نظرات سایر جریانات، اینترنت را جستجو می‌کردم. دیدم آقایی در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی به تشریح و تفسیر پروسه آقای هزارخانی پرداخته است و اتفاقاً در مورد سابقه و صلاحیت‌های هنری ایشان کلامی فصیح داشتند.
اما در پایان برنامه، این آقا سخنانی گفتند که (نقل به مضمون) چنین استنباط می‌شد که گویی «از زمانی که آقای هزارخانی وارد سیاست شدند، عملاً از فرهنگ، نسل جدید و جامعه جدا شدند».
دکتر هزارخانی هرگز از سیاست جدا نبود
شنیدن این صحبت در واقع انگیزه اصلی من برای نوشتن این مطلب شد. شروع به تحقیق کردم. به نوشته‌ها و سخنرانی دکتر هزارخانی در سالیان گذشته مراجعه کردم. مصاحبه‌ ۳ ساعته آقای هزارخانی با ضیا صدقی از دانشگاه هاروارد که در سال ۱۳۶۳ ضبط شده بود را بطور کامل گوش کردم… سرانجام آنچه را که دریافتم این بود: دکتر هزارخانی هرگز از سیاست جدا نشده بود که بخواهد مجدداً به آن پیوندد. همین مسئله مرا مجدداً به فکر انداخت.
هنرمند کیست یا چیست؟
در دنیایی که هنر هیچ تعریف و محدوده‌ای ندارد، تمایز میان هر مدعی ساده و هنرمند واقعی، عملاً در تعداد پیروان یا طرفداران اثر هنری آن خالق سنجیده می‌شود.
اگر از نظر من نوشته، نقاشی، فیلم یا موسیقی خودم بزرگترین شاهکار تاریخ باشد، اگر نتوانم تأیید توده بیشتری را به آن جلب کنم، دیگر چه اهمیتی دارد؟‌ پس آیا نباید چنین استنباط کرد که هنرمند اعتبار خود را مدیون طرفدارانش یعنی همان مردم است؟ مگر غیر از این است که بدون این مردم، هنرمند که اکنون تبدیل به «خواص» شده، هیچ است؟‌
پس در جامعه‌ای که زیر سرکوب و استبداد به سر می‌برد، هنرمند یا روشنفکر چه وظیفه‌ای دارد؟‌ وقتی همه مردم گلوی‌شان زیر چکمه استبداد قرار دارد و صرفاً بنا به مصلحت روز حاکمیت این فشار بر گلو کم یا زیاد می‌شود، آیا آن کس که به اعتبار همین مردم سرکوب شده، کمتر زیر فشار قرار دارد، آیا نباید صدای آنها باشد؟‌
آیا مگر این یک تصادف است که بدلیل سابقه تاریخی استبداد در کشورمان ایران، محبوب‌ترین نویسندگان و شاعران ما همه سیاسی بوده‌اند و جدی‌ترین حرفهای خود را در غالب داستان‌های اجتماعی-سیاسی بیان کرده‌اند؟
آیا این تصادفی است که در ترانه‌ها، اشعار و فیلم‌های ایرانی، فرهنگ بکارگیری استعاره و سورئالیسم به عمیق‌ترین و پیچیده‌ترین شکل ممکن تکامل پیدا کرده؟‌ پس آیا «سیاسی نبودن» به معنی «از مردم جدا بودن» و «هم درد جامعه نبودن» نیست؟‌
مگر روشنفکر و هنرمند بدلیل برخورداری از مخاطبان بسیاری که در اختیار دارد، خواه ناخواه تبدیل به یک الگو برای جامعه نمی‌شود؟‌ مگر همه چشم‌ها و گوش‌ها را در اختیار ندارد؟
آیا در قبال سیر عواطفی که نصیب او می‌شود، امانت و مسئولیتی ندارد؟‌ مگر آیا اعتماد بخشی از جامعه را بر دوش خود حس نمی‌کند؟‌ آیا این مسئولیت ایجاب نمی‌کند که از شخصیت خودش بزرگتر شود؟‌ وقتی حاکمیت قلم‌ها را می‌شکند، آیا باید نوشتن و سرودن را فراموش کرد و به «هنر مجاز» تن داد؟‌
سلبریتی‌های اوکراینی پیشقراولان نبرد
در روزنامه نیویورک تایمز مقاله‌ای دیدم که به تاریخ ۱۹ مارس منتشر شده بود. نویسنده در مورد جریانی از سلبریتی‌های اوکراینی نوشته بود که هنر پیشین خود را ترک گفته و اکنون در صفوف مقاومت در حال جان‌فشانی هستند. یک رقاص باله که به تازگی به جمع یاران شهیدش پیوسته بود، ۴ روز پیش از پرواز آخرینش، عکسی با لباس نظامی در صفحه اینستاگرام پرطرفدار خود پست کرده بود.
به راستی وقتی سالن اپرا با موشک‌های کشتار جمعی با خاک یکسان می‌شود، آواز خواندن در وصف روزمرگی‌های عافیت‌طلبانه چه پیامی برای خلق دارد؟‌
وقتی همه چیز یک مردم از آنها گرفته شده، آیا هر گونه تلاش برای رنگ و لعاب دادن و طبیعی جلوه دادن حقیقت زشت زندگی، یک دروغ بزرگ نیست؟‌ آیا هر استعدادی زیر پرده ظلم، مشروع کردن جنایت نیست؟‌ آیا پولی که از این حیث کسب می‌شود، سرمایه‌ای که در کاستن از جو اعتراض و برای طولانی کردن این ستم اندوخته شده، آغشته به خون نیست؟
البته صحنه‌های اوکراین بسیار انگیزاننده هستند و خوش‌بختانه آقایان تصمیم‌گیرنده بر عرش دنیا فعلاً بنا به مصلحت ژئواستراتژیک خود بر مقاومت و ایستادگی این مردم تحت ستم خط ممنوع نکشیده‌اند. واقعاً از صمیم قلب آرزو می‌کنم که نبرد و رنج مردم اوکراین طولانی نشود و اگر طولانی شد، نظرها و رویکردها کوتاه نگردد.
فاصله بین مردم و نخبگان
در آن دیار، جنگ فاصله میان مردم و نخبگان را کم کرده و هر کس که هنری یا شبکه‌ای از فالوئرهای بالا دارد، سرمایه‌اش را در اختیار میهن قرار داده و اعتبار خود را نیز وقف آن کرده است.
به رغم همه رنج این مردم، ولی خوش به حال شان که هشتگ «سلبریتی حکومتی» ندارند یا حداقل کسی را ندارند که بر مقاومت کنندگان و روشنفکرانی که آبرو و عمر خود را برای منافع مردم نثار کرده‌اند، تیغ بکشد و انگ بزند.
دکتر هزارخانی در یک سخنرانی در جلسه کانون نویسندگان در سال ۵۶ از ولتر نقل کرده بود: «من با عقیده تو بطور کامل مخالفم. ولی حاضرم جانم را بدهم تا تو بتوانی عقیده‌ات را آزادانه بیان بکنی». صحبت از غریبه پرستی نیست، ولی ای کاش برخی هم‌میهنان ما همین قدر که ادعا می‌کردند، روشنفکر می‌بودند.
اکنون آقای هزارخانی از میان ما پرکشید و رفت؛ به جایی که من اعتقاد دارم و او نداشت. اما هر دو ما به این اندیشه اعتقاد داریم که انسان‌ها از طریق گفتار، کردار و عمل‌شان در تاریخ جاودان می‌شوند. یاد او، آموخته‌هایش و بیش از همه خنده‌هایش در گفتار و کردار و عمل مبارزین ایران نمود پیدا می‌کند.
مبارزه برای آزادی ایران خیلی سخت و طولانی شده و به مدد دشمنانش همچنان طاقت‌فرسا و محتاج بالاترین فداکاری‌ها خواهد بود. این مسیر پیروانی بسیار کم و مدعیانی زیاد دارد. اما جای بسی شکر است که این مسیر دشوار و طولانی، در دل خود انسان‌هایی بزرگ را می‌پروراند که آینده‌ای روشن نوید را می‌دهند. 
خرداد 01, 1401

مشروعیت مقاومت ناشی از چیست؟ عزیز فولادوند

in مقالات

by Resistance Sites

مشروعیت مقاومت ناشی از چیست؟ عزیز فولادوند- قسمت اول مشابهت‌های مقاومت در ایران و اوکراین در بامداد روز پنجشنبه ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ برابر با ۵ اسفند ۱۴۰۰ چرخش بنیادین در سیاست بین‌المللی بلکه در نوع نگاه انسان مدرن به مقولاتی مثل مقاومت، سلاح، مقاومت مسلحانه،…
خرداد 01, 1401

دیدار مایک پمپئو از اشرف۳ مقر اصلی اپوزیسیون ایران چه معنایی دارد؟

in مقالات

by Resistance Sites

چرا خامنه‌ای حق دارد از این دیدار عصبانی و آشفته باشد؟ روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا در دولت ترامپ وارد آلبانی شد و به دیدار رزمندگان آزادی در اشرف۳ شتافت. از آقای پمپئو در ورود به اشرف ۳ استقبال…
خرداد 01, 1401

نظرسنجی غیرعلمی با اهداف سیاسی - دکتر حسین سعیدیان و دکتر کاظم کازرونیان

in مقالات

by Resistance Sites

دکتر حسین سعیدیان، پروفسور و مدیر برنامه انفورماتیک، دانشگاه کانزاس، آمریکا دکتر کاظم کازرونیان، پروفسور و رئیس دانشکده مهندسی، دانشگاه کانتیکت، آمریکا پیشگفتار نظرسنجی گروه موسوم به "گمان". از جهات مختلف قابل‌تأمل است. هم منشأ و خاستگاه این گروه و چگونگی تأمین مالی آن، هم…
خرداد 01, 1401

حسین داعی الاسلام: هول شد و دستش خورد! فرار به جلو دیرهنگام پس از…

in مقالات

by Resistance Sites

هول شد و دستش خورد! فرار به جلو دیرهنگام پس از دو سال در مورد ایمیل‌های حمید نوری حمید نوری «دستش میخوره به ایمیل من... ‌ و بعد این هول می‌کنه که چی شد اینا؟‌ ۲۸ ثانیه بعد یک ایمیل برای من میاد، سفید. چون…
ارديبهشت 31, 1401

باز انتشار مقاله دکتر زری اصفهانی فقید در باره فردی بنام ایرج شکری به…

in مقالات

by Resistance Sites

اندرباب موجودات متا مرفوز شده - نوشته زری اصفهانیباز انتشار مقاله دکتر زری اصفهانی فقید در باره فردی بنام ایرج شکری به خاطر لاطائلات او درباره زنده یاد دکتر منوچهر هزارخانی احتمالا خوانندگان این مطلب ، کتاب متامرفوزیس فرانتس کافکا را خوانده باشند . کتاب…
ارديبهشت 10, 1401

خیزش سراسری معلمان ایران؛ نماد جامعه آماده انفجار

in مقالات

by Resistance Sites

این روزها ما شاهد تحرکات اعتراضی کارگران، کارمندان بازنشسته دولت، معلمان و مالباختگان و سایر اقشار جامعه در ده‌ها شهر در سراسر کشور هستیم. در سال گذشته، خامنه ای انواع اقدامات را برای کنترل جامعه ناآرام ایران انجام داد. وی با به کارگیری تاکتیک‌هایی مانند…
ارديبهشت 10, 1401

اوج گیری مقاومت مردمی؛ پایان خامنه ای را نوید می‌دهد؟

in مقالات

by Resistance Sites

ایران سرزمین اعتراضات مستمر روز دوشنبه ۵ اردیبهشت مردم دلیر و آزاده یاسوج با مقاومت جانانه خود مانع از بازداشت یک معلم آزاده به نام علی حسن بهامین شدند. درپی مقاومت مردم و معلمان در برابر وحشیگری سپاه پاسداران، آنان ابتدا عقب نشستند و دست…
ارديبهشت 09, 1401

گسل‌های اجتماعی کلیت نظام را نشانه گرفته‌اند

in مقالات

by Resistance Sites

تنها پس از گذشت چند هفته از پایان جشن‌های نوروزی شاهد هستم که گسل‌های اجتماعی یکی پس از دیگری قدبلند کرده و دیکتاتوری ولی‌فقیه را به چالشی دیگر برای عدالت، آزادی، نان و حداقل‌های معیشتی کشانده‌اند. این وضعیت انفجاری در حالی است که به دستور…
ارديبهشت 09, 1401

فضای مجازی و فضای حقیقی؛ اختناق فرو می پاشد!

in مقالات

by Resistance Sites

اپوزیسیون در حال کیش و مات کردن حکومت به نظر می‌رسد حکومت ولایت فقیه در روزهای آغازین سال ۱۴۰۱بیش از هر زمانی دیگر دریافته است که هم در فضای مجازی و هم در فضای حقیقی یعنی کوچه و خیابان در محاصره مردم به جان آمده…
ارديبهشت 09, 1401

توّرم در ایران و تأثیرآن بر روی اقتصاد و معیشت مردم (قسمت دوم) -…

in مقالات

by Resistance Sites

دلایل کاهش عرضه یا افزایش تقاضا که باعث ایجاد تورم می‌شود افزایش عرضه پول، چاپ اسکناس بدون پشتوانه (مازاد بر رشداقتصادی یک کشور)، عمده‌ ترین علت توّرم است. زمانی که حجم پول در حال گردش با عرضه خدمات و کالاها تناسب نداشته باشد، توّرم به…
ارديبهشت 09, 1401

توّرم در ایران و تأثیرآن بر روی اقتصاد و معیشت مردم (قسمت اول) -…

in مقالات

by Resistance Sites

قبل از اینکه بدانیم توّرم چیست باید کمی با معنای آن آشنا شویم. معنای لغوی توّرم، ورم کردگی و یا بادکردگی است؛ امّا، درعلم اقتصاد منظوراز توّرم، افزایش غیرمتناسب سطح عمومی قیمتها و کاهش قدرت خرید مردم است. طبق نظریه‌‌های مختلف اقتصادی، تعریف‌های متفاوتی از…
ارديبهشت 03, 1401

دکتر منوچهر هزارخانی، استادی بزرگ با دشمنانی کوچک

in مقالات

by Resistance Sites

همه آدم‌ها بزرگ می‌شوند، اما عده کمی به بزرگی می‌رسند در سال ۱۳۸۳ یک شب نشسته بودم و برنامه ارتباط مستقیم را از شبکه سیمای آزادی تماشا می‌کردم. میهمان برنامه دکتر منوچهر هزارخانی بود و با توجه به اینکه از یک سال و نیم پیش…
ارديبهشت 03, 1401

ولایت فقیه؛ آمیزه ای از فقر، سرکوب و تروریسم

in مقالات

by Resistance Sites

رویکرد حکومت ولایت فقیه در دیپلماسی دیپلماسی به طور کلی به معنای گفتگو و تلاش برای دستیابی به توافق بر اساس آداب و رسوم و مقررات و معاهدات بین المللی و منافع متقابل کشورها و تلاش برای یافتن زمینه های مشترک برای افزایش ضریب منافع…
ارديبهشت 02, 1401

براندازی صورت مسئله روز ایران

in مقالات

by Resistance Sites

براندازی و ترفندهای حکومت ایران برای منحرف کردن تضاد اصلی در حال حاضر در ایران و صف‌آرایی بین مردم و حکوت ولایت فقیه، اصلی‌ترین موضوع دو قطبین این معادله براندازی حکومت ولایت فقیه می‌باشد اما حکومت ولایت فقیه با توسل به ترفندها و حربه‌های مختلف…
فروردين 30, 1401

سرنگونی نظام ؛ از حرف تا عمل - به قلم جمشید پیمان

in مقالات

by Resistance Sites

گفت : نتیجه‌ی نظر سنجی از یک میلیون ایرانی ساکن ایران را دیده ای؟ گفتم: نه، نظر سنجی در چه موردی بوده و چه نتیجه ای داشته ؟ گفت :نود درصد خواهان سرنگونی‌اند! گفتم: سرنگونی کی و چی؟ گفت: سرنگونی نظام جمهوری اسلامی! گفتم: مبارک…
فروردين 30, 1401

تمرکز جهانی روی نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران

in مقالات

by Resistance Sites

طی کمتر از یک ماه حکومت ایران از جانب معتبرترین مراجع متهم شده استنقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران پدیده تازه‌ای نیست. اما آن چه که جدید است توجه و تمرکز جهانی روی نقض فاحش این حقوق در ایران است. دیر زمانی بود که مقامات…
فروردين 30, 1401

فصل اعتراض؛ سال ۱۴۰۱ و صدای فرو ریختن زنجیرهای اختناق

in مقالات

by Resistance Sites

اوج‌گیری اعتراضات مردمی از آغاز سال علامت خوبی برای خامنه ای نیست! از یکی از بزرگان نقل شده است: «در سرزمینی که سایه آدم‌های کوچک بزرگ شود، در آن سرزمین آفتاب در حال غروب است». در ایران به زنجیر کشیده ما نیز سایه آدم‌های کوچک…
فروردين 30, 1401

چرا آتش زدن تندیس خمینی در قم این قدر برای خامنه ای دردناک است؟

in مقالات

by Resistance Sites

آتش زدن تندیس خمینی در میدان مرجعیت قم و واکنش گسترده حکومت آتش زدن تندیس خمینی در قم ولوله زیادی در بین مقامات حکومتی ایجاد کرده است. از یاد نمی‌بریم نخستین بار که شعار مرگ بر خامنه ای در بازار رضای مشهد توسط جوانان شورشی…
فروردين 30, 1401

ورزشگاه مشهد و زنان؛ نمادی از یک رویارویی عمیق شونده

in مقالات

by Resistance Sites

چرا واقعه ورزشگاه مشهد به سرعت به یک بحران حکومتی تبدیل شد؟ فیفا فدراسیون جهانی فوتبال از فدراسیون فوتبال ایران در خصوص وقایع ورزشگاه مشهد توضیح خواست. اشاره فیفا به وقایع روز سه شنبه ۹فروردین ۱۴۰۱ است که در جریان مسابقه فوتبال بین ایران و…
فروردين 29, 1401

شکل دادن هدفمند روانشناسی جامعه با نظرسنجی به قلم زینت میرهاشمی

in مقالات

by Resistance Sites

مدال نقره نظرسنجی نصیب ابراهیم رئیسی! نظرسنجی موسسه «گمان» با سروصدای زیاد در فضای مجازی و در برخی رسانه‌های تصویری روبه‌رو شده است. بهانه این نظرسنجی مناسبت سالگرد برگزاری رفراندوم ضددمکراتیک «آری یا نه» به جمهوری اسلامی در روزهای یازده و دوازده فروردین ۱۳۵۸ است.…
فروردين 29, 1401

تعریف یک قرن در یک جمله، به قلم مهدی سامع

in مقالات

by Resistance Sites

قرن چهاردهم خورشیدی برای کشور و مردم ایران قرنی پر از تلاطم و چالش بود. مردم ما طی صدسال گذشته درد و رنج فراوان متحمل شده و البته دستآوردهای گرانقدری هم داشتند. پیرامون این دوران بسیار گفته و نوشته شده و گرایش‌های گوناگون فکری هریک…
فروردين 25, 1401

طوبی حق شنو: درخشش الماس گونه مجاهد خلق

in مقالات

by Resistance Sites

امروز میخواهم از مجاهد بنویسم، همان عنصر با ارزشی که سالیان متمادی در راه مبارزه برای وطنش با حفظ آرمانش در چارچوب های بحق و درست خود، سر موضع اش ایستاد و با فداکاری و جان فشانیهایش علیرغم همه توطئه ها و تهدیدها و مشقت…
فروردين 25, 1401

عزیز پاک نژاد: داس مرگ در جاده های ایران همچنان قربانی می گیرد

in مقالات

by Resistance Sites

تصادفات جاده‌ای و تعداد بسیار بالای قربانیان آن در ایران تحت حاکمیت نظام ولایت فقیه، هر روز ابعاد جدیدی از تلفات مردمی در حوادث رانندگی را به نمایش می گذارد. در توجیه این مسائل و رفع و رجوع کردن این مرگ و میرهای بی‌صدا، مقامات…
فروردين 25, 1401

زینت میرهاشمی: نظر سنجی و شکل دادن هدفمند روانشناسی جامعه

in مقالات

by Resistance Sites

نظر سنجی موسسه «گمان» با سر و صدای زیاد در فضای مجازی و در برخی رسانه‌های تصویری روبرو شده است. بهانه این نظر سنجی مناسبت سالگرد برگزاری رفراندوم ضد دمکراتیک «آری یا نه» به جمهوری اسلامی در روزهای یازده و دوازده فروردین ۱۳۵۸ است. این…
فروردين 25, 1401

ناهید همت‌آبادی: زیستن برای ایستادن بر سر آرمان

in مقالات

by Resistance Sites

” خوشا آنان که بر عهد خود وفا کردند و بر آرمان خویش استوار ایستادند“ شهباز بلند پرواز دنیای ادب و سیاست ایران نیز ناگزیر تحمیل سرنوشت محتوم انسان زمینی را پذیرا گشت و پر کشید تا مدار جاودانگی. در رثا و ثنای او نیز…
فروردين 25, 1401

حسین یعقوبی: جهان‌بینی هزارخانی و ابتذال دکانداران سیاست و فلسفه

in مقالات

by Resistance Sites

در ۸ فروردین ۱۴۰۱ دکتر منوچهر هزارخانی، روشنفکر نامدار، متفکر، اندیشمند انقلابی و مسئول کمیسیون فرهنگ و هنر شورای ملی مقاومت ایران در گورستان شهرک اورسورآواز در کنار نامدارانی چون وینسنت ون‌ گوک، مرضیه بانوی آواز ایران و خلبان قهرمان بهزاد معزی آرمید. هزارخانی انسان…
خرداد 01, 1401

حسن صیاد خدایی از فرماندهان سپاه پاسداران در تهران کشته شد

in خبرها

by Resistance Sites

کشته شدن حسن صیاد خدایی از فرمانده سپاه پاسداران رسانه‌های حکومتی از کشته شدن یکی…
خرداد 01, 1401

اوکراین هشتادوهفتمین روز حمله روسیه، دونباس به جهنم تبدیل شده است

in خبرها

by Resistance Sites

زلنسکی؛ روسیه منطقه دونباس را به جهنم تبدیل کرده است در حالیکه هنوز هیچکس نمی‌داند…
خرداد 01, 1401

دفتر امام جمعه همایونشهر اصفهان به آتش کشیده شد

in قیام و شورش

by Resistance Sites

https://youtu.be/izvyu8gJh28تهاجم به دفتر امام جمعه همایون‌شهر اصفهان خبرها و تصاویر ارسالی از اصفهان حاکی است…
خرداد 01, 1401

مریم میرزا خانی؛ زنی که برای تغییر تاریخ آمده بود

in چهره های ماندگار

by Resistance Sites

مریم میرزا خانی در ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۶ در تهران متولد شد. روز تولد…
خرداد 01, 1401

غزاله علیزاده، آرمان‌گراترین زن قصه نویس ایران + فیلم

in مناسبت ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/f53zyGEhcKE ۲۱اردیبهشت ماه ۱۳۷۵ مرگ اسرار آمیز غزاله علیزاده روز ۲۱ اردیبهشت سال ۷۵ جسد…
خرداد 01, 1401

ایران؛ قربانگاه عدالت و انسانیت!

in جنبش دادخواهی

by Resistance Sites

ایران کنونی در زیر ذره‌بین عدالت و انسانیت بقلم عبدالرحمن گورکی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی…
خرداد 01, 1401

فرزاد کمانگر؛ چشم انتظار دیدن یک آسمان پر ستاره‌ام

in مناسبت ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/-q1jP38S7oMروزی که کردستان گریست فرزاد کمانگر، شیرین علم هولی، علی حیدریان، فرهاد وکیلی و مهدی…
خرداد 01, 1401

به یاد وارطان سالاخانیان، وارطان سخن نگفت… + فیلم

in مناسبت ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/J6rOEMBZdk8زمستان شكست و رفت… به یاد وارطان سالاخانیان وارطان سالاخانیان مبارز ارمنی، یکی از نخستین…
خرداد 01, 1401

موشک ان لاو «NLAW» شکارچی تانک در جنگ اواکراین + فیلم

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/mk7ZX40bAhcموشک ضدتانک در نبردهای اوکراین خواب از چشم خدمه زرهی ها ربوده! چرا که تانک،…
خرداد 01, 1401

ویژگی سامانه پدافند هوایی گپارد + فیلم

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/iKuSNhYRxD4ارسال پدافند هوایی گپارد به اوکراین کریستینه لامبرشت وزیر دفاع آلمان در جریان کنفرانس سه…