شبرنگ به تاریخ؛ تحقیقی در مورد اولین چراغ‌های روشنایی شهر
عبدالله مستوفی یکی از مقامات دوران قاجار در کتاب شرح زندگانی من در مورد برق و روشنایی در ایران می نویسد:
در این وقت کوچه‌ها چراغ عمومی نداشت. فقط اعیان دم در خانه‌های خود چراغی به درخانه نصب می‌کردند.
بنابر این فانوس و فراش فانوس‌کش یکی از لوازم زندگی بود. عظمت این فانوس که گاهی قطر دایره سیلندری آن به نیم و بلندی آن به یک ذرع می رسید، از حیثیت اجتماعی صاحب آن حکایت می‌کرد، بدون اینکه نظامنامه داشته و اندازه‌ای برای قطر و قواره آن با مقام صاحب فانوس معین باشد. مردم حق و حسابدان آن دوره هیچ وقت از حد خود تجاوز نکرده و فانوس بزرگتر از آن‌چه باید و شاید جلو خود نمی‌انداختند!
آن چه که عبدالله مستوفی درباره فانوس و فراش فانوس نوشت مسلما در مورد متمولین و نزدیکان به خاندان سلطنت آن دوران بود. اما عموم مردم و عموم شهرهای ایران در همین دوران در تاریکی مطلق بودند.
اما در مورد ورود برق به ایران دو روایت وجود داردکه می تواند هر دو روایت درست باشد. چون وجود یکی نافی دیگری نیست. فقط نکته مهم آن است که کدام یک از این دو رویداد زودتر از دیگری رخ داد.
 
در این روایت از برق می خوانیم: حاج حسن امین الضرب که با شاهان قاجار نزدیکی داشت، در سفری به روسیه به همراه موکب شاهانه، در رخدادی که بیشتر به افسانه و داستان شبیه است، یک کارخانه برق را با خود به کشور آورد. اقدامی که با شگفتی پایتخت نشینان و واکنش‌هایی شگفت رو به رو شد
كارخانه برق امین‌الضرب در فوریه ۱۹۰۷ میلادی برابر با بهمن ۱۲۸۵ خورشیدی و برابر با اوایل ۱۳۲۵ هـ ق نزدیك به شش ماه پس از امضای فرمان مشروطیت به بهره‌برداری رسید.
جعفر شهری در کتاب «تهران قدیم» می نویسد: «باری کارخانه امین الضرب از عجایبی بود که تا سال‌ها موجب حیرت و تماشای مردم بود و هر غروب به تماشایش می رفتند و مدت‌ها به شگفتی‌اش لب به دندان می گزیدند و لاحول می‌گفتند!
اما با این همه که هر نور لامپش تا ساعت‌ها وقت مردم را به تماشا می‌گرفت، اندک عکس‌العمل و رغبتی به استفاده از آن نشان نمی‌دادند و تنها فایده‌ای که از آن مترتب می‌شد همان نور چند لامپ دو سه خیابان اطراف اندرون شاهی بود و بس که اول غروب روشن و آخر شب از خود کارخانه خاموش می‌گردید.
 
قیمت برق آن زمان چقدر بود؟
قیمت سوخت هر لامپ چهل شمع شبی چهار شاهی بود و هفتاد و پنج وات هفت شاهی و صد شمع ده شاهی که بعضی کسبه نادرست هنوز در آن دغلی کرده!، اول شب لامپ کم وات زده، پس از دور شدن تحصیل‌دار لامپ پر وات می بستند. یا در ابتدا یکی دو شعله نشان داده، بعد از رفتن او سه چهار لامپ روشن می‌کردند و لئیم‌تر از اینها، آنان که دکان یا بساط خود را از نزدیک آمدن تحصیلدار تعطیل کرده، پس از گذشتن آن دوباره دایر و از آن نیز شانه خالی می کردند!»
با این وجود صنعت برق و روشنایی اما شتابان نتوانست در ایران همه‌گیر شود. و خیابان‌های تهران تا سالها پس از کوشش امین الضرب با همان فانوس‌های سنتی روشن می شدند.
 جعفر شهری درباره روشنایی خیابان‌های شهر در واپسین سال‌های حکومت قاجار بر ایران می‌نویسد: «تا قبل از کودتای ١٢٩٩ و زمان صدارت سیدضیاء‌الدین طباطبایی اگر شب‌ها در کوچه و خیابان روشنایی و نوری بچشم می‌آمد همان چند لامپ … تیرهای اطراف اندرون [سلطنتی] بود که کورسو می‌زد و بقیه شهر در ظلمت مطلق فرو رفته بود، اگرچه آن چند لامپ هم که از سیم‌های خود آویخته بود و تلو تلو می‌خورد یکی از ده آنها سلامت نبود و توسط سنگ و تیرکمان بچه‌ها هدف قرار گرفته نابود شده بود».
جعفر شهری در ادامه می نویسد: دولت اما به تنهایی نمی توانست برق مورد نیاز تهران را تامین کند. این موضوع موجب شد که نمایندگان مجلس شورای ملی پس از برآمدن روزگار قاجارها بخواهند راه اندازی کارخانه برق به بخش غیر دولت هم واگذار شود.
تاریکی خیابان‌های تهران، سال‌ها پس از ورود صنعت برق به ایران، به اندازه‌ای مشکل‌ساز بود که روزنامه اطلاعات در مقاله‌ای به‌سال ١٣٠٧، تهران را شهر خاموشان نامید: «به پایتخت ایران که نیمه‌شب خاموش می‌شود و از برق و روشنائی دیگر خبری نیست باید شهر خاموشان نام گذاشت. غروب برق داده می‌شود و نصف شب قطع می‌گردد. یعنی تهران چهار پنج ساعت برق دارد و از ساعت ١٢ به بعد شهر در ظلمت می‌افتد و احتمال هرگونه مخاطراتی از لحاظ وسایط نقلیه و جنایات می‌رود».
روایت دوم از ورود برق به ایران
روایت دوم: رضایوف اولین وارد کننده برق به ایران بود.
در این روایت می‌خوانیم نخستین كارخانه برق شهری در ایران در سال ۱۳۲۰ هـ.ق به همت حاج محمدباقر میلانی معروف به رضایوف در مشهد به كار افتاده و سرمایه آن از سوی مظفر‌الدین‌شاه تامین شده بود.
كارخانه برق مشهد علاوه بر حرم امام رضا، قسمت خیابان موسوم به بالا خیابان را كه بین كارخانه و حرم واقع شده بود برق می‌داد و اولین مهندس اداره‌كننده آن حیدرخان برقی بود كه بعدها به حیدرخان عمواوغلی یا حیدرخان بمبی مشهور شد. حیدرخان عمواوغلی بعدها مدتی نیز در كارخانه برق حاج امین‌الضرب بكار اشتغال ورزید.
به این ترتیب اگر این روایت و تاریخ را درست فرض کنیم، رضایوف ۵ سال زودتر از امین الضرب برق وارد ایران کرد. اما آن را برای مشهد و حرم امام رضا اختصاص داد.
پسر رضایوف در این باره می‌نویسد؛ «در زمان تزار رفت و آمد خارجی ها به سرزمين روسيه آزاد بود و تجار زيادی از كشور ما منجمله پدر بزرگ من و پسرانش نيز به آن كشور رفت و آمد و داد و ستد داشتند. هر ايرانی كه در روسيه مدتی ساكن و مشغول كاری مي شد طبق رسوم روسيه آن زمان، به آخر اسم آنها كلمه «اف» يا «يف» قرار می‌دادند.
 همين مساله سبب شد كه پدر بزرگم و پسران او در تبريز تجارتخانه خود را به نام «برادران رضايف» بنياد نهادند…»
حیدرعمو اوغلی نخستین مهندس در خدمت روشنایی شهر
او در ادامه می نویسد: «پدر بزرگم به نام «حاج محمد باقر ميلانی» و فرزند بزرگش يعنی پدرم «حاج ميرزا محمود ميلانی» (رضايف) با هم و عموهايم جداگانه تا زمان انقلاب روسيه در سال ۱۹۱۷ كه بلشويكی اعلام شد در آنجا مشغول تجارت بودند كه پس از آن كليه خارجی ها را از آن كشور اخراج و اموال‌شان را مصادره كردند.
در زمان تزار كه پدر بزرگ و پدرم دارای ثروت زياد؛ و چون پشت اندر پشت به اعتقادات مذهبی خود پای بند بودند. پدر بزرگ تصميم می گيرد يك دستگاه مولد برق با قوه دوازده اسب بخار از روسيه به قيمت هشت هزار تومان پول نقره خريداری كند و برای ايجاد روشنايی حرم مطهر حضرت رضا (ع) ارسال دارد؛ چون در آن زمان برای ايجاد روشنايی منحصرا از پيه سوز، شمع و بعدها از نفت استفاده می شد».
این عضو خاندان رضایوف در ادامه می نویسد: «پدر بزرگ در سال ۱۲۷۸ هجری شمسی مسئوليت نصب مولد را به عهده پدرم حاج ميرزا محمود می گذارد.
چون اين كار بايد توسط فردی مسلمان انجام می شد. اهالي بادكوبه جوانی ۲۰ساله را به نام تاری ورديف كه از اهالی سلماس آذربايجان ايران و از ۱۱ سالگی در شهر تفليس روسيه مهندسی برق را خوانده بود به پدرم معرفی و پدرم او را كه بعدا به نام حيدر عمو اوغلی ناميده شد استخدام و در سال ۱۲۷۸ شمسی او را با خود به همراه مولد و كليه وسايل مورد نياز به مشهد برد.
اين مولد را اول بالا خيابان سر يك كوچه كه بعدا به كوچه چراغ برق معروف شد نصب و پس از ۱۱ ماه يعنی در سال ۱۲۷۹ هجری شمسی مولد راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت و از طرف حاج محمد باقر ميلانی و پدرم به بارگاه حضرت اهدا شد…»
به این ترتیب با توجه به اینکه تاریخ هم اظهارات این عضو خانواده رضایوف را تایید می کند، باید ورود صنعت برق به ایران را به خاندان رضایوف و شخص حاج محمد باقر ميلانی نسبت داد. 
خرداد 01, 1401

موشک ان لاو «NLAW» شکارچی تانک در جنگ اواکراین + فیلم

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/mk7ZX40bAhcموشک ضدتانک در نبردهای اوکراین خواب از چشم خدمه زرهی ها ربوده! چرا که تانک، حتی اگر خودش را پنهان کند و یا در پشت هر مانعی پناه بگیرد، گریزی از آن نخواهد داشت، موشکی که بدون اصابت، هدفش را منهدم می کند. موشک NLAW…
خرداد 01, 1401

ویژگی سامانه پدافند هوایی گپارد + فیلم

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/iKuSNhYRxD4ارسال پدافند هوایی گپارد به اوکراین کریستینه لامبرشت وزیر دفاع آلمان در جریان کنفرانس سه شنبه ۲۶ آوریل که به دعوت وزیر دفاع آمریکا در آلمان برگزار شده بود آمادگی کشورش برای ارسال تانک‌های گپارد به اوکراین را اعلام کرده بود. در عین حال؛ پارلمان…
ارديبهشت 10, 1401

یک سیارک غول‌پیکر «بالقوه خطرناک» از نزدیکی زمین می‌گذرد

in دانستنی ها

by Resistance Sites

عبور یک سیارک غول آسا بالقوه خطرناک از نزدیکی زمین سازمان فضایی آمریکا اعلام کرد یک سیارک غول پیکر بالقوه خطرناک روز پنجشنبه ۲۸ آرویل مصادف با ۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ از نزدیکی کره زمین عبور خواهد کرد. ناسا در ادامه می‌افزاید؛ این سیارک با نام…
ارديبهشت 10, 1401

سامانه ضد هوایی استاراستریک، سلاحی کارا در نبرد اوکراین + فیلم

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/2aesGeZtcicاستاراستریک؛ سلاحی کارا در نبرد اوکراین موشک «استاراستریک» ساخت انگلیس به موشکی که نخستین هلیکوپتر روسی را در اوکراین ساقط کرد شناخته می‌شود. سامانه استاراستریک یک موشک هدایت‌شونده لیزری است که با سرعتی بیش از سه برابر سرعت صوت حرکت می‌کند تا جت‌های دشمن در…
ارديبهشت 10, 1401

موزه ای که خود اثر تاریخی شد

in دانستنی ها

by Resistance Sites

موزه و حفظ آثار ارزشمند فرهنگی و تاریخ مردم متعلق به حکومت‌هایی است که عمیقا به این ارزشهای ملی پایبندند و برای آنان غرور و افتخار به دنبال دارد. حکومت ولایت فقیه که فرهنگ ستیزی در کنار ضدیت با سایر ارزش‌های تاریخی و فرهنگی در…
ارديبهشت 10, 1401

برق چگونه و توسط چه کسی وارد ایران شد؟

in دانستنی ها

by Resistance Sites

شبرنگ به تاریخ؛ تحقیقی در مورد اولین چراغ‌های روشنایی شهر عبدالله مستوفی یکی از مقامات دوران قاجار در کتاب شرح زندگانی من در مورد برق و روشنایی در ایران می نویسد: در این وقت کوچه‌ها چراغ عمومی نداشت. فقط اعیان دم در خانه‌های خود چراغی…
فروردين 30, 1401

ستاره صبح توسط تلسکوپ هابل شکار شد + فیلم

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/y5yBDbOUZOAستاره صبح در شکار تلسکوپ قدرتمند هابل تصاویری از ستاره صبح دورترین ستاره جهان که به تازگی شناسایی شده، توسط هابل ارسال شد. ستاره صبح ستاره‌ای است با وزن دستکم ۵۰ برابر خورشید و میلیون‌ها بار روشن‌تر از آن. اخترشناسان نام این ستاره را «ستاره…
فروردين 30, 1401

پهپاد سویچ بلید؛ خبر بد، برای تانک‌های روسی + فیلم

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/tPj6jhVNlVsسوئیچ بلید موشکی با کاربرد تاکتیکی قدرتمند سویچ بلید؛ آمریکا، هواپیماهای بدون سرنشین سوئیچ بلید را به عنوان بخشی از بسته جدید ۸۰۰ میلیون دلاری تسلیحات دولت بایدن، به اوکراین می‌فرستد. سوئیچ بلید یک ربات دوربین پرنده با یک ماده منفجره در داخل آن است.…
بهمن 29, 1400

مریخ نورد «استقامت» یک ساله شد!

in دانستنی ها

by Resistance Sites

مریخ نورد استقامت مقدمه سفر به مریخ مریخ نورد «استقامت» در تاریخ ۱۸فوریه ۲۰۲۱بر سطح مریخ فرود آمد. این مریخ نورد در حال کاوش و پژوهش در سیاره سرخ است. سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا به مناسبت نخستین سالروز فرود موفقیت آمیز مریخ نورد…
بهمن 29, 1400

پیوند عضو؛ دیگر منتظر گروه خونی همساز نمی مانیم!

in دانستنی ها

by Resistance Sites

پیشرفت پزشکی در پیوند عضو؛ ایجاد گروه خونی خنثی با روش جدید از این پس دیگر برای پیوند عضو نیازی نیست منتظر گروه خونی همساز خود باشیم. تاکنون افراد نیازمند به یکی از اعضای بدن باید مدتی طولانی در انتظار هدیه‌دهنده‌ای می ماندند تا که…
دی 18, 1400

تلسکوب۹ میلیاردی جیمز وب با سرعتی شگفت به سوی مأموریت می رود!

in دانستنی ها

by Resistance Sites

قرار است جیمز وب در باره آغاز هستی تحقیق‌اش را آغاز کند به گزارش سایت رسمی فضا تلسکوب «جیمز وب» که در تاریخ ۲۵ دسامبر ۴ دی‌ماه به فضا پرتاب شد، در حال پیشروی به سمت محل استقرار خود در نقطه‌‌ای به نام ال-۲ به…
دی 09, 1400

جهان در آستانه جهش تاریخی، آینده چگونه خواهد بود؟

in دانستنی ها

by Resistance Sites

پیش بینی مهمترین پیشرفت‌های تکنولوژی برای سال آینده سرعت پیشرفت تکنولوژی درجهان خصوصا در سال‌های اخیر همه را به شگفتی واداشته و این پیشرفت‌ها آنقدر سریع و گسترده بوده که حتی نگاهی به ۵ سال گذشته نیز نشان‌دهنده تغییرات کیفی در تمام زمینه‌های زندگی بشر…
دی 07, 1400

تازه های علم نجوم در رابطه با سیاره شناور شگفت انگیز است!

in دانستنی ها

by Resistance Sites

کشف ۷۰ سیاره شناور در فضا بر اساس تازه های منتشر شده از علم نجوم ستاره‌شناسات حدود ۷۰ سیاره بدون ستاره که در فضا شناور هستند را شناسایی کرده‌اند. یک گروه از محققان ستاره‌ شناسی اخیرا با استفاده کردن از اطلاعات و داده‌های چندین تلسکوپ…
شهریور 18, 1400

آنتی بادی جدید مقاوم در برابر تمام گونه‌های #ویروس #کرونا کشف شد

in دانستنی ها

by Resistance Sites

آیا بشر می تواند پایان کرونا را جشن بگیرد؟ براساس خبر منتشر شده در محافل علمی، پژوهشگران توانستند به کشف یک آنتی بادی برسند که به طور بالقوه در برابر تمام انواع ویروس کرونا مقاوم است. به گفته این پژوهشگران این آنتی بادی جدید می‌تواند…
شهریور 03, 1399

دنیای ما نگاهی است به آنچه پیرامون ما می گذرد - فضا

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://vimeo.com/450754059
شهریور 03, 1399

دانستنیها عصر هوش مصنوعی

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://www.youtube.com/watch?v=eJFieQ-pShA
مرداد 09, 1399

سیاره ما - آب شیرین

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://vimeo.com/443001852
تیر 20, 1399

برنامه هوشمند تازه های علمی و تکنولوژی

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://www.youtube.com/watch?v=Kl4VWIf_RQs
تیر 19, 1399

رویترز؛ صدها دانشمند اعلام کردندکه ویروس کورونا از طریق هوا هم منتقل می‌شود

in دانستنی ها

by Resistance Sites

رویترز؛ صدها دانشمند اعلام کردندکه ویروس کورونا از طریق هوا هم منتقل می‌شود ۲۳۹ دانشمند از ۳۲ کشور جهان شواهد جدیدی را ارائه دادند که نشان می دهد ذرات کوچک ویروس قادرند برای مدت طولانی و مسافت‌های طولانی در هوا شناور بمانند و انسان با…
تیر 15, 1399

از کرونا پس از شش ماه چه میدانیم

in دانستنی ها

by Resistance Sites

حدود شش‌ ماه از شیوع گسترده بیماری کووید ۱۹ ( کرونا ) می‌گذرد. طی این مدت در سراسر جهان تحقیقات زیادی حول این بیماری کشنده انجام شده است. تلاش می‌کنیم خلاصه‌ای از کارهای تحقیقاتی انجام شده و یافته‌های کارشناسان و پژوهشگران را مرور ‌کنیم. نخستین…
تیر 14, 1399

چهارم ژوئیه؛ روز استقلال آمریکا

in دانستنی ها

by Resistance Sites

روز استقلال ایالات متحده آمریکا Independence Day، که با نام چهارم ژوئیه (جولای) به انگلیسی Fourth of July نیز شناخته می‌شود، یک جشن فدرال در آمریکا است که یادآور تصویب اعلامیه‌ی استقلال ایالات متحده‌ی آمریکا در روز ۴ ژوئیه ۱۷۷۶ میلادی می‌باشد. کنگره قاره‌ای در…
تیر 14, 1399

افزایش سه برابر متوسط جهانی دمای قطب جنوب طی ۳۰ سال اخیر

in دانستنی ها

by Resistance Sites

افزایش سه برابر متوسط جهانی دمای قطب جنوب طی ۳۰ سال اخیر از دمای قطب جنوب چه می‌دانیم؟ بررسی ثبت درجه حرارت در ۲۰ ایستگاه هواشناسی قطب جنوب نشان می‌دهد که ضریب گرمایش این منطقه هفت برابر دمای طبیعی بوده است. گرمایش قطب جنوب، سردترین…
ارديبهشت 29, 1399

سیاره ما قسمت اول

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://www.youtube.com/watch?v=yiFWoUmD7O0
ارديبهشت 23, 1399

زیر ذره بین کامپیوتر کوانتومی

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://www.youtube.com/watch?v=RRK9Lgek_D4
ارديبهشت 20, 1399

سحرگاه 1415

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://www.youtube.com/watch?v=xXIf3ggsans
ارديبهشت 20, 1399

سمفونی علم

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://www.youtube.com/watch?v=dR4yrYK50ko
خرداد 01, 1401

حسن صیاد خدایی از فرماندهان سپاه پاسداران در تهران کشته شد

in خبرها

by Resistance Sites

کشته شدن حسن صیاد خدایی از فرمانده سپاه پاسداران رسانه‌های حکومتی از کشته شدن یکی…
خرداد 01, 1401

اوکراین هشتادوهفتمین روز حمله روسیه، دونباس به جهنم تبدیل شده است

in خبرها

by Resistance Sites

زلنسکی؛ روسیه منطقه دونباس را به جهنم تبدیل کرده است در حالیکه هنوز هیچکس نمی‌داند…
خرداد 01, 1401

دفتر امام جمعه همایونشهر اصفهان به آتش کشیده شد

in قیام و شورش

by Resistance Sites

https://youtu.be/izvyu8gJh28تهاجم به دفتر امام جمعه همایون‌شهر اصفهان خبرها و تصاویر ارسالی از اصفهان حاکی است…
خرداد 01, 1401

مریم میرزا خانی؛ زنی که برای تغییر تاریخ آمده بود

in چهره های ماندگار

by Resistance Sites

مریم میرزا خانی در ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۶ در تهران متولد شد. روز تولد…
خرداد 01, 1401

غزاله علیزاده، آرمان‌گراترین زن قصه نویس ایران + فیلم

in مناسبت ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/f53zyGEhcKE ۲۱اردیبهشت ماه ۱۳۷۵ مرگ اسرار آمیز غزاله علیزاده روز ۲۱ اردیبهشت سال ۷۵ جسد…
خرداد 01, 1401

ایران؛ قربانگاه عدالت و انسانیت!

in جنبش دادخواهی

by Resistance Sites

ایران کنونی در زیر ذره‌بین عدالت و انسانیت بقلم عبدالرحمن گورکی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی…
خرداد 01, 1401

فرزاد کمانگر؛ چشم انتظار دیدن یک آسمان پر ستاره‌ام

in مناسبت ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/-q1jP38S7oMروزی که کردستان گریست فرزاد کمانگر، شیرین علم هولی، علی حیدریان، فرهاد وکیلی و مهدی…
خرداد 01, 1401

به یاد وارطان سالاخانیان، وارطان سخن نگفت… + فیلم

in مناسبت ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/J6rOEMBZdk8زمستان شكست و رفت… به یاد وارطان سالاخانیان وارطان سالاخانیان مبارز ارمنی، یکی از نخستین…
خرداد 01, 1401

موشک ان لاو «NLAW» شکارچی تانک در جنگ اواکراین + فیلم

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/mk7ZX40bAhcموشک ضدتانک در نبردهای اوکراین خواب از چشم خدمه زرهی ها ربوده! چرا که تانک،…
خرداد 01, 1401

ویژگی سامانه پدافند هوایی گپارد + فیلم

in دانستنی ها

by Resistance Sites

https://youtu.be/iKuSNhYRxD4ارسال پدافند هوایی گپارد به اوکراین کریستینه لامبرشت وزیر دفاع آلمان در جریان کنفرانس سه…